annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Efter en tur i Vesterhavet
Hvem er online?
0 registrerede 6 gæster og 180 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Skal folkekirken fornyes...

Arne jeg håber du vil være med i den studiekreds eller gruppe vi vil lave

Tanken er at vi med udgangspunkt i Lau Sander Esbensen's bog "Gud er Kærlighed" sammen vil læse et kapitel og så drøfte og debattere det kapitel før vi går videre til næste kapitel og så fremdeles få læst studeret bogen sammen.

Ud fra Lau Sander Esbensen's bog "Gud er Kærlighed" vil vi drøfte om kristendommen har en fremtid og om folkekirken har en fremtid i sin nuværende form - eller en reformation er påkrævet.


Går det godt og vi har lyst til mere gir vi stafetten videre til dig Arne eller Tikka hvor I får lov til at anbefale den næste bog vi sammen vil studere og drøfte med hinanden kapitel for kapitel.


Når det bliver min tur vil jeg nok anbefale Bart Ehrman's bog "Kristendommens Triumf" en bog jeg mener Thomas anbefalede i sin tid. Den kommer især ind på Paulus's afgørende betydning for at kristendommen bliver verdensreligion og Kejser Konstantins omvendelse og dermed næsten statsreligion fra den ene dag til den anden.

Vi håber at blive Jan ABC og dig Arne og Tikka og undertegnede og vi håber rigtig meget at Thomas følger med fra sidelinjen og hopper ind til os igen og vil deltage også. Også meget gerne RoseMarie som var forbi os for et par dage siden. Ole Bjørn har ikke været forbi Trosfrihed siden han forlod os i 2017 og Simon ej heller været her siden han forlod os i 2020.

Personligt synes jeg at nogle af de bedste debatter vi har haft i nyere tid er fx (Kristus Ordet og Åndelig føde) hvor du Arne og Thomas og Tikka var hovedkræfterne.

Kunne vi få noget lignende op at stå i vores studiekreds hvor vi læser studerer bøger sammen eller tekster artikler der findes på internettet sammen.

De bøger vi studerer behøver ikke være om noget religiøst - det kunne også være bøger der sætter fokus på naturen - klimakrisen og biodiversitets krisen.

Mange Kærlige Hilsner HansKrist


Arne:

For Hanskrist er jeg en "fjende", der skal "hugges ned" - hvad man jo må sige, at han også forsøger - alt hvad han kan - omend forgæves


Hvis jeg ikke først får dig "hugget ned" kan jeg jo ikke give den en genoprejsning eller genopstandelse 😉
Seneste indlæg
Lys
af Anonym
12/04/2025 22:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
12/04/2025 21:36
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Misforståelsen
af somo
08/04/2025 09:34
Eid-Al-Fitr
af somo
29/03/2025 07:50
Nyheder fra DR
Bernie Sanders dukkede op på Coachella:..
13/04/2025 10:32
Israel rammer hospital i Gaza
13/04/2025 09:54
Britisk minister melder sig selv til pol..
13/04/2025 09:16
Nedgang i antallet af vestlige europæer..
13/04/2025 09:14
I dag afholdes præsidentvalg i Ecuador
13/04/2025 08:38
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Hver tiende folkeskole underviser med om..
13/04/2025 08:19
Partier vil hæve straffen for ulovlig j..
13/04/2025 07:11
Sognepræst: Kirkeministeren bør blive ..
13/04/2025 06:00
Aktivistiske studerende i USA's sydstate..
13/04/2025 05:08
Kommune beder borgere bekæmpe invasiv o..
13/04/2025 05:01