annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Gymnasie billede
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 29 gæster og 1500 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: VÆREN - IKKE-VÆREN

Hej Tikka.
Du skrev:
Citat:
I forhold til Mathæus 6:27+34 er der jo tale om Jesu ord, men de er måske ikke så autentiske som ”din” meddelelse fra træikonet af Jesus?
Matthæus-citatet var:
Citat:
Så vær da ikke bekymrede for dagen i morgen; dagen i morgen skal bekymre sig for det, der hører den til. Hver dag har nok i sin plage.
Mit svar:
Bortset fra at Matthæus-citatet på mig virker noget "snusfornuftigt", så er jeg jo ikke kristent troende, men inspireret af en side af kristendommen: kærligheden. Autenticitet er således ikke her relevant for mig.

Jeg skrev:
Citat:
Om Nivana-idéen er relevant her ved jeg ikke, men man forholder sig dog i det mindste til jeg'ets forsvinden.
Du svarede:
Citat:
Når du dør, forsvinder jeget også - helt af sig selv – Alt hvad der er dig dør.
Min replik:
Her er du vist ikke i overensstemmelse med kristendommen.
På nettet fandt jeg dette:
Citat:
Hvad Bibelen derimod er meget tydelig omkring er, hvad der sker på et ganske bestemt tidspunkt efter døden. Den dag, hvor Gud lader denne verden ophøre og skaber en ny verden, sker der noget afgørende med alle mennesker, lige meget hvornår de så dør: alle skal opstå og få et fysisk legeme igen.Derefter kommer dommen hvor menneskets valg i dette liv afgør, hvor det kommer til at være i evigheden. De mennesker, der er døde i troens livsforbindelse med Gud, vil leve i den nye verden, hvor der er endnu bedre end i Paradiset (frelsen). De andre mennesker vil leve en tilværelse borte fra Gud og hans lys og liv og glæde (fortabelsen).Dette er meget kort Bibelens og dermed kristendommens svar på, hvad der sker efter døden. Det kan lyde så koldt og faktuelt det med frelse og fortabelse, men hoved-pointen for de kristne til alle tider er netop at få fortalt om frelsens mulighed og at få så mange som overhovedet muligt til at vælge Gud!
men dine ord om den fuldstændige forsvinden, virker på mig mere overbevisende, og det er så dér, vi er tilbage til mit udgangspunkt: Er det muligt at forholde sig harmonisk til egen fuldstændige forsvinden?
Og jeg mærker allerede, at dét at have emnet i fokus, det hjælper! blinker
Gad vide, om det er dødens tabu, der er den store hindring for harmonisk død. Nirvana-idéen - fri af reinkarnations-idéen - er måske slet ikke så fjern og uopnåelig.

M.v.h. Arne smiler
Seneste indlæg
Lys
af Anonym
12/03/2025 12:54
Ramadan
af somo
11/03/2025 13:12
Hvad er meningen?
af Hanskrist
05/03/2025 10:46
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
04/03/2025 19:19
Vigtige præciseringer
af somo
27/02/2025 18:20
Nyheder fra DR
Nu kan du se stjerner derude - og det er..
12/03/2025 20:59
En række pander solgt siden 2020 tilbag..
12/03/2025 19:59
Togbusser forlænges her til aften
12/03/2025 19:26
Siumuts formand trækker sig efter valgn..
12/03/2025 19:16
Pakistans militær om kapret tog: Alle g..
12/03/2025 19:05
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Medie: Putin besøger Kursk for første ..
12/03/2025 18:24
Minister vil ikke undtage udlandsdansker..
12/03/2025 18:20
Møder om våbenhvile rykker til Moskva ..
12/03/2025 18:04
Der findes mange metoder til selvforglem..
12/03/2025 18:00
Stegepander solgt siden 2020 tilbagekald..
12/03/2025 17:46