1
registreret
(1 usynlig),
28
gæster og
1453
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Simon
Emne: Re: Angst – Tro – Håb – Kærlighed
|
P.s.:
Uvidenheden kommer vi netop til livs, ved for enhver pris at fremme sandsynlige logisk konsistente beskrivelser af det vi observerer. Det er på den måde man ophæver usandsynlige og inkonsistente verdensbilleder der alligevel ikke fungerer og intet forklarer, som exempelvis overtroen dit eget livs- og selvsyn oppebæres af Arne..;) Viden tar det altid sin tid at udvikle, ligesom det tar sin tid at forstå det der skrives. Men i sidste ende vendes bunden alligevel i vejret på den overnaturlige tro kulturen præserverede med spændende mystik, for sandsynlige forklaringer er udover at være brugbare også langt mere spændende end de dårlige forklaringer, som exempelvis dine idéer om universet fyldt med guddommelig kærlighed. Så du ska’ bare ta’ det helt roligt Arne, her har vi ikke spor travlt, vi gir os i stedet al den nødvendige tid, og ender med garanti op med at se dig sprutte af glæde over fornuft og logik i beskrivelser. Hvad vi ikke når, spiller ingen større rolle, det er hvad vi når, der her har betydning – så ka’ de helt unge imens springe badut over stok og sten, men derfor ka’ du jo godt stå på hovedet et par minutter, inden du skriver indlæg! ;)
”I en bredere betydning udtrykker agnosticismen det erkendelsesteoretiske standpunkt, at virkeligheden, dvs. sandheden, ikke kan erkendes.”
- Mer sludder og vrøvl, som kun religiøse troende ka forvrøvle sig selv og ateismen! Det er religioners tro på og indføring af guder, ateisten må forkaste, og dette fordi trosbekendelserne ikke opfylder evidenskravene. Det er her det ateistiske standpunkt ka’ siges at være en erkendelsesteoretisk fil. position, dette skyldes krav om sandsynliggørelsen i enhver præsentation af påstande; men det er de religiøses påstande der tages i behandling. Viden vil altid medføre mulig erkendelse, det vil troen derimod ikke. For viden er en konstant bevægelse, og altså ingen statisk option – som fx denne forknytte forkyndelse af agnostikeren som den evigt uvidende. Agnostikeren erkender blot, at guderne selvfølgelig ka undersøges, fordi de findes i de troendes beskrivelser, mens beskrivelserne ikke er en tillidsvækkende forklaring på noget i verden omkring os, fordi de ingen sandsynlighed oppebærer. Længere er den ikke, og agnostikerens "hemmelige viden" er dermed åbenbaret, og udviser hermed ateisme og ikke svag tro ;) Men du er jo en religiøs mand Arne, der bare tillægger agnosticismen en guddommelig erkendelse, hvilket ikke er tilfældet. Du tilskikker universet kærlighed via en universel skaber, dette er tro, ikke agnosticisme! ;)
mvh Simon
|
|
|
|