annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Paul Tillich
Hvem er online?
0 registrerede 9 gæster og 171 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Min ”religion”

Det er nu os selv og ikke kristendommen vi skulle pege fingre af.

Vi er de ansvarlige.

Og frådseri (luksus og overforbrug) har kristendommen altid taget klart afstand fra.

Og Skaberværket har vel som Guds Værk altid stået højt i kurs i det kristne værdisyn.

Frans af Assisi er jo mange år forud for sin tid og vores nuværende Pave Frans en rigtig miljø aktivist.

Tror du skal rette skytset og dine angreb imod det samfund du selv er en del af og så stille spørgsmålet, hvad kan jeg selv gøre med min økonomiske formue og min arbejdskraft.

Folk gør ingenting, selv om de har enorme økonomiske muskler hvormed de kunne søsætte grønne initiativer.

Kristendommen er vist langt foran os andre passive mennesker.

Man kunne med rette angribe den industri landbrugs udvikling der har fundet sted ret for alvor efter anden Verdenskrig, der om noget totalt har smadret naturen.

Jeg mener det er små 200 kr i måneden hvormed vi kunne blive "Andelsgård ejere" (ABC har vist allerede gjort det) og dermed være med til at sikre der drives landbrug og jordbrug og gartneri og køkkenhave'ri på en bæredygtig miljørigtig måde.

Har man ikke længere selv kræfterne til at omlægge sin jord, haven, til selvforsyning, så er det nemt i dag at hyre folk dertil, endda for forholdsvis billige penge. + det er sundt for os at begynde at interessere os for naturen - jorden mulden og humus laget og gødning og nytteplanter som rodfrugter og grønsager og bærbuske og frugttræer. Rema står parat til at hjælpe os igang. Hvilken uddannelse og ny læring, indlæring, ville det ikke være at blive selvstændig og selvforsynende. Og at dette sker sent i livet gør det jo næppe mindre charmerende. Mener også Tikka har stukket næsen ned i det grønne og fingrene med.

Lad os dog komme igang frem for at pege fingre og blot snakke og snakke og snakke.


Synes det er lidt mærkeligt at have så meget fokus på kristendommen og glemme de politiske økonomiske interesser vi bakker op om som jo er den egentlige årsag til at vores gøren og laden har medført at naturen er blevet smadret.

Der er vel ingen steder fra, som fra kristendommen der har talt imod den rå økonomiske liberalisme - og altid har sat sig op imod økonomisk grådighed - overdådig luksus og overforbrug. Problemet er jo at vi ikke har villet lytte til kristendommens budskab.

Ikke at tænke på sig selv men på næsten og almenvellets tarv har da altid lydt fra kristendommen.


Vi skal gribe i egen barm og spørge os selv om hvad vi selv hver især kan gøre med vores arbejdskraft og økonomiske muskler. Tør vi sætte vores ufatteligt mange økonomiske midler i spil og investere i grønne bæredygtige miljørigtige tiltag.

Vi må vågne op og forstå at vi skal droppe blot kun at snakke og pege fingre - fordi den grønne omstilling skal igangsættes gennem initiativer fra hvert enkelt af os.

Vi har alle et ansvar og vi skal alle gøre noget aktivt der vil fremme den grønne miljørigtige omstilling.


Aldrig nogensinde i verdenshistorien har det grå guld, den ældre generation, haft så store økonomiske muskler.

Lad os dog bruge vores enorme økonomiske muskler til grønne bæredygtige miljørigtige initiativer.


Mange Kærlige Hilsner HansKrist


PS:

jeg har set mange ældre mennesker med formuer på flere hundrede tusinde kroner - ja millioner kroner og endda mange millioner kroner - bare lade årene gå uden at de har fået deres enorme formue investeret i den grønne miljørigtige bæredygtige omstilling. Hvorfor ikke få glæde af at se sin formue arbejde for den grønne omstilling, måske blive en slags selvstændig der hyre folk indimellem til at gøre noget af arbejdet. Når vi dør får vi nemlig ikke pengene med os - så vil vi se vores formue og penge arbejde gennem investering i fx vores egen lille køkkenhave'ri og gartneri virksomhed er det sgu mens vi endnu er i live det skal foregå. Og hvilken ny indlæring - helt ny verden vi vil gøre os erfaringer med.


Hvis ældre mennesker forstod hvor meget de kunne med deres formue, hvis de turde investere denne i selvforsyning. Haven kunne blive et stort paradis og magter man ikke selv det fysiske, kan arbejdskraft købes til forholdsvis billige penge i dag, eller man kunne bytte, således at de der kommer og hjælper selv må få en del af frugterne, høsten, hvad der avles.

Jeg købte spontant to blåbær buske af amerikansk sort med de meget store bær og de gav mig frugter mange uger hver morgen jeg plukkede til min morgenmad. Det samme gjorde jeg med solbær busker og et æbletræ.

Det er overvældende så gavmild naturen er - og hvad jorden kan frembringe af rene fødevarer. Der er masser af CO2 besparelse og biodiversitet i sådanne helt enkle simple tiltag. Og det er sundt for os ikke at blive ved og ved med at snakke om naturen men selv at gå ud og være i naturen og endda spise og leve af dens frugter og bær og grøntsager og rodfrugter.
Seneste indlæg
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Lys
af Anonym
12/04/2025 22:14
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Misforståelsen
af somo
08/04/2025 09:34
Eid-Al-Fitr
af somo
29/03/2025 07:50
Nyheder fra DR
Endnu en studerende på Columbia Univers..
15/04/2025 07:58
35-årig kvinde dømt for at sætte ild ..
15/04/2025 07:54
Danske DSV har sikret alle godkendelser ..
15/04/2025 07:35
Dramatisk redningsaktion: Mand røg fler..
15/04/2025 07:12
2024 var Europas varmeste år nogensinde
15/04/2025 07:08
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Trumps åndelige vejleder vender på en ..
15/04/2025 05:55
Studerende bliver anholdt kort før prø..
15/04/2025 05:47
Styrelse: Problemulv skal være nær ind..
15/04/2025 05:30
Kvinde er dømt for at sætte ild til fl..
15/04/2025 05:20
Danske DSV får grønt lys til kæmpeopk..
15/04/2025 05:15