annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
September Rødhus strand
Hvem er online?
0 registrerede 6 gæster og 175 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Ateisme

I må undskylde som jeg indimellem hidser mig op og skælder ud på jer.

Men hvor er vi et vidunderligt selskab, kast jer endelig ud i slagsmålet.

Men jeg håber vi alle overlever uden ar på sjælen eller spøgelser i ånden (hovedet), uden mentale KristusSpøgelser der snylter på vores bevidsthedsliv og den vej over måske fremmer demens.

Men hvad skulle jeg dog gøre uden jer at samtale og debattere med og jeg ved Arne har det på samme måde.

Selv er jeg rystet over at jeg efter et par års fravær er blevet så med liv og sjæl og følelser engageret igen her på stedet. Og det er en lise for min sjæl at jeg har det godt med Simon og kan sætte pris på manden, påskønne manden og hans skriverier, uanset hvor meget han kan irriterer mig og hvor lodret uenig med ham jeg kan være.

Jeg har lige genlæst en 10 år gammel tråd: "Guder eksisterer ikke, det er sund fornuft". Påbegyndt af Jakob H. Heidelberg, der har været formand for ateistisk selskab.

Fantastisk tråd at genlæse:

At bemærke, så vidt jeg husker, så optrådte hverken Simon eller HansKrist, hvilket var en lettelse og gjorde læsningen af tråden mere rolig og til en større fornøjelse.

Andet at bemærke var hvor mange dygtige aktive debattører vi var.

Giganter som Arne, Ole Bjørn, Kræn-p, Zilent (Jakob H. Heidelberg), Ipso Facto Michael (jmp) og en Zen (tror det er Thomas) og Anne ALH, der i dag er præst omkring Randers og har to fantastiske kønne drengebørn med hårlok ned i panden. Hvilket liv har hun ikke haft siden hun som teologi studerende mødtes med Kræn-p og spiste med ham i Stakladen.


Jeg er taknemmelig over at jeg kender jer og er så priviligeret at have mulighed for at debattere og skrive med jer i det daglige.


Mange kærlige hilsner HansKrist

Et og andet sted (tror det er i maven Tikka og ikke i hovedet) jeg elsker jer allesammen.

Okay bare det er i maven og ikke under bæltestedet du elsker os Hans, så tager vi imod og ønsker også dig en rigtig dejlig weekend begyndende med Blachmann og Sanne Salmonsens X-factor show.



PS:

I 1924 skriver Bertrand Russell følgende:

“It is impossible to read in America, except in the train, because of the telephone. Everyone has a telephone, and it rings all day and most of the night. This makes conversation, thinking, and reading out of the question, and accordingly these activities are somewhat neglected.”

– Bertrand Russell, Bertrand Russell's America: His Transatlantic Travels and Writings A Documented Account Volume One 1896-1945, Part II, Impressions of America: Labour and a Third Party, The New Leader (London, 22 August 1924) p.274
Seneste indlæg
Lys
af Anonym
12/04/2025 22:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
12/04/2025 21:36
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Misforståelsen
af somo
08/04/2025 09:34
Eid-Al-Fitr
af somo
29/03/2025 07:50
Nyheder fra DR
Fejldeporteret mand er 'sikker og i live..
13/04/2025 01:39
Københavns Politi er 'massivt til stede..
12/04/2025 23:29
Tre fængselsbetjente stukket ned af bro..
12/04/2025 22:23
USA spejler ordlyd fra Iran efter dagens..
12/04/2025 20:32
Stort oppositionsparti udelukkes fra val..
12/04/2025 19:38
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Årets verdensudstilling bærer præg af..
13/04/2025 01:13
USA: Fejldeporteret mand er i live og si..
13/04/2025 00:27
Viden om klimaet har negativ indflydelse..
12/04/2025 22:56
Gerningsmænd truede ansat i Rema 1000 t..
12/04/2025 22:55
Brand i industribygning i Nakskov: Luk d..
12/04/2025 22:12