1
registreret Arne Thomsen
12
gæster og
79
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: ole bjørn
Emne: Re: At være ateist
|
Kære Michael.
Du gør dig skyldig i den klassiske sproglige fejl at sammenblande forskellige betydninger af ordet tro. Det er den sammenblanding ateister har måttet døje med i alle diskussioner med troende.
Der er en afgrundsdyb forskel på religiøs tro og på tro i betydningen antagelse. Den første baserer sig på fantasi, den anden på tilgængelige fakta.
Hvis jeg f.eks. siger; "Jeg tror, at det bliver regnvejr i eftermiddag, så har det intet med religiøs tro af gøre, men derimod med himlens udseende, meteorologernes beregninger og mine egne erfaringer fra tidligere lignende situationer.
Ateisme er fravær af religiøs tro, ikke af enhver form for antagelse, for dagliglivet er jo fyldt med antagelser om, hvad den nærmeste fremtid vil bringe. Det er den også hos andre levende væsener med hjernefunktioner, uden at vi af den grund vil beskylde dyr for at have en religion.
At kalde ateisme for en religion er simpelthen et udtryk for manglende sproglig forståelse.
Mvh
Ole Bjørn :o)
|
|
|
|