1
registreret
(1 usynlig),
28
gæster og
1453
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Anonym
Emne: Re: Åndelig Føde
|
Hej Arne
Er dét en oplevelse, du har haft - eller er det noget, du har læst - som mennesker har skrevet? Min fornemmelse er, at vi er nær noget meget væsentligt her.
Ja. Det er en oplevelse jeg og andre har haft. Handler Den Evige Filosofi af Aldous Huxley ikke også om, at mennesker fra forskellige trosretninger har de samme essentielle oplevelser, når de giver afkald på sig selv og giver kærlighed til andre?
Jeg kunne godt forestille mig, at mange mennesker oplever dette i glimt nu og da i deres liv, mens det nok kun er meget få, der oplever det kontinuerligt eller i sin fylde.
Faktisk er jeg tilbøjelig til at tro, at du også har modtaget visdom, Arne, på trods af at du måske stædigt vil benægte Men hvordan vi efterfølgende sætter ord på, reflekterer over det og den slags, det er nok forskelligt.
Jeg tror, at du er en god og indsigtsfuld mand, Arne 
Men jeg tror også, at der findes mange charlataner på området.
Mere og mere begynder jeg at tro, at visdom skal vise sig i karakteren hos et menneske i hverdagen, mere end det handler om at kunne bruge en masse ord.
|
|
|
|