0
registrerede
31
gæster og
1527
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Åndelig Føde
|
Paulus første brev til Timotheus:
Drik ikke længere bare vand, men tag lidt vin for din mave, og fordi du så tit er syg.
Forbud mod at drikke vin 🍷 til maden eller nyde et glas vin vil være utænkeligt at finde hos Paulus (selv om Timotheus brevene ikke regnes for ægte Paulus breve). I så fald er det slet ikke ham verdensmanden vi kender.
Der er en verden til forskel på at være alkoholiker og drikke sig fuld, leve et udsvævende liv pga alkohol, på den ene side og så på den anden side at nyde et glas vin til maden - det var der dengang og også i dag.
Det Paulus er modstander af er en "udsvævende livsstil" fx på grund af druk, drikkeri, at fulde sig.
Ædruelighed er selvfølgelig en dyd hos Paulus - men det udelukker jo ikke et glas vin fra tid til anden. Så ligefrem et forbud mod vin kan du ikke hænge Paulus op på.
Ædruelighed og en vis form for askese - altså afholdenhed og mådehold er tydeligvis hvad Paulus står for og det skyldes at den GUD HELLIGÅNDENS KARISMATISKE EKSTATISKE BEGEJSTRINGs SPIRITUALITET (NEOPALEO LIMBISKE DOPAMINSKE MOTIVATIONS SPIRITUALITET) fungerer bedst hvis vi ikke er påvirkede eller afhængige af noget udefrakommende. For vi må ikke underlægger og underkaster os noget, blive slave og være afhængige af andet end Gud Helligånden.
Derfor er der en vis askese og afholdenhed og mådehold med alt. Også mad, dette at spise og mange andre forhold, også religiøse forhold hvor man overtror noget og underkaster sig dette kan blive for meget for Paulus.
For hvor ÅNDEN er der er også FRIHEDEN. Ifølge Paulus må vi ikke sætte vores FRIHED overstyr - vi mennesker må underkaste os noget der ikke er fra Gud. Også derfor Paulus gør op med "lov religiøsitet" - fordi vi der kommer væk fra hvad det er Gud Helligånden vil med vores liv - som er hvad vi skal være drevet af her i livet.
|
|
|
|