1
registreret
(1 usynlig),
28
gæster og
1453
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Anonym
Emne: Re: Åndelig Føde
|
Hej Arne
Jeg respekterer din undren langt hen ad vejen. Og din opfattelse af det store og overvældende. Det fører så til, at du kun føler dig som gæst. Og for dig er dette ydmygt.
Jeg opfatter også virkeligheden som stor og overvældende. Faktisk som det evige og uendelige selv, da jeg opfatter Gud som Det Absolutte - Den Yderste Virkelighed. Men jeg ender ikke med at være gæst. Derimod tror jeg på, at vi mennesker også har et ansvar. Fået et ansvar endda. Nemlig at reflektere Guds væsen ind i skaberværket. Det er sådan, jeg forstår det at være skabt i "Guds billede". Et billede "reflekterer" det, som det portrætterer. Vi er, som Wright siger, God-Reflectors.
For dig synes dette måske at være storhedsvanvid. For mig er det - ydmygt. Og omvendt - hvis jeg ikke mente, at vi mennesker har det ansvar, så ville jeg opfatte det som ansvarsfraskrivelse; altså alt andet end ydmygt.
Men har du ikke også en følelse af ansvar, selv om du kun er gæst?
Kh Thomas
|
|
|
|