1
registreret
(1 usynlig),
12
gæster og
152
søgemaskiner online.
Key:Admin,
Global Mod,
Mod
Kladde
Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Samtaler omkring bålet...
Hej Jan. Du skriver:
Citat:
Hvorfor tænker du at der er tale om primitive ønskedrømme?
Mit svar: Vi har med vore menneskehjerner og vores teknik fundet ud af, at vi er en nærmest forsvindende lille del af et umådelig stort univers - der er muligvis flere - men vi opfatter alligevel os selv som verdens centrum - lidt som fynboen, der ville ha´en globus over Fyn
Vi tror ikke, at planter har et liv efter døden, men når det drejer sig om os mennesker, så er der ingen, der siger, at døden er det absolutte slut på eksistens - ateister måske undtaget.
Døden som den absolutte udslettelse flygter vi fra - uanset at det biologisk set - er det mest sandsynlige. Hvis vi i stedet så det i øjnene ville livet være meget større og mere intenst - hvert eneste lille øjeblik, vi har. Men vi foretrækker at dysse os selv ned i ønskedrømme om evigt liv.