0
registrerede
31
gæster og
1527
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Simon
Emne: Re: Mellemrummet
|
Lyse fremskridtstanker her og længe før, har til alle tider formet en samtids tanker til andet end myter og fabelagtig virkelighed:
Redskabet
I mørket, som lukker sig midnatstæt bag en kort lille lyskegles kreds, hamrer en haand med en flinteflis imod noget, som ikke kan ses. Det er mer end et spyd eller trug, som tar form, det er noget, man ikke kan se. Det er redskabers redskab. En tanke blir til. Redskabets enkle idé.
Vi ville et vildt, og vi gjorde et spyd – og omvejen ramte sit maal. Vi drømte om varme, vi kløvede ved, og vi tæmmede ilden til baal. Redskabets omvej, hvor vejen er endt, det er menneskets lille trik, det er midlet til magt over livets kaar og aanden i al teknik.
Om vi spidser et spyd eller spænder en bro, er vi del af den samme idé. Haanden i mørket hamrer endnu paa noget, man ikke kan se. Fra de enkleste trik og til vor tids teknik har vor vej været lang og stejl. Men aanden er een fra det ældste baal til den yngste reactor pile.
Den hamrer paa grænsen til ukendt tid og raader for lykke og vé – haanden, der former de ting, som kun den skabende tanke kan se. Redskabets frodige veje frem for livets mangfoldige spil skal skabes af dem, der kan se de ting som endnu ikke er til.
- Piet Hein.
mvh Simon
P.s.: Fredag er det final - her anden semifinale: https://www.svtplay.se/video/25648132/pa-sparet/pa-sparet-sasong-30-avsnitt-12?start=auto
|
|
|
|