0
registrerede
16
gæster og
130
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Den dybe kærlighed ...
|
Det (udenfor mennesket ingen Gud) er forklaret Arne, så hop du bare tilbage til mit indlæg og læs det, og har du spørgsmål der viser at du har læst hvad jeg skrev du er velkommen til at spørge.
-0-0-0-0-
Du er hurtig ved tastaturet idag Arne og ja Tikka også
Tikka der er gået i Jehovas Vidner selvsving igen. Bare for 48 timer siden var hun afklaret og talte tydeligt som den ateist hun er, men nu er hun igen en skabs ateist der leger Jehovas Vidner legen med os andre, vi skal køres rundt i den bibelfundamentalisme der engang var hendes eneste verdensforståelse, fortolkning. Men som hun nu har droppet, dog ikke mere droppet end at vi skal plages med den, terroriseres med denne, som hun selv blev det i mange år.
Der er tilsyneladende ikke noget at gøre. Er man selv blevet hjernevasket og tæsket med bibelen så gir man dette videre til andre mennesker. En besynderlig adfærd som jeg for 48 timer siden troede var kvittet for altid, men nej, hver gang talen bliver om kristendom så bliver ateisten Tikka Jehovas Vidner igen.
Hvor må det ha været HÅRDT
Ihvertfald har det sat sig på TVÆRS i Tikkas univers.
-0-0-0-0-
Kan vi på nogen måder hjælpe dig Tikka?
Simon og RoseMarie kan hjælpe dig med ren ateisme (hvor det spirituelle religiøse er erstattet af poesi og sproglighed (litteratur) herfra og til evigheden (1)*) hvis du føler dette er dig.
HansKrist vil kunne hjælpe dig om du har spirituelle religiøse dybtliggende behov. Og dette udelukker ikke interesse for poesi og kulturlivet iøvrigt, tværtimod. Hvorimod Simons og RoseMaries forståelse af kulturlivet udelukker den religiøse spirituelle eksistentielle dybdedimension. Fx udelukker et kristent trosliv og dets SPIRITUALITET og ægte Kirkeliv, dette at være KIRKE i verden.
Imellem Simon Sam Harris fjolset og HansKrist findes også Dawkins. Også ham kunne du lytte til Tikka, ja det var en tredje mulighed.
(1)*:
At poesi og litteratur æder og opsluger, udtømmer, ophæver, den religiøse spirituelle eksistentielle dybdedimension hos Simon skyldes en arbejdsskade. Også mange professionelle boksere pådrager sig en arbejdsskade.
PS:
Simon forsøgte at bilde RoseMarie ind at han var en bright, intelligent begavet, ateist, men det har han nu aldrig demonstreret overfor os skulle være tilfældet, tværtimod, har det været så fordummende og ubegavet som kun rabiate nyateister uden dannelse og forståelse for religionsvidenskab og neurovidenskab kan finde på at føre sig frem.
|
|
|
|