0
registrerede
80
gæster og
1290
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Simon
Emne: Re: Mellemrummet
|
Lidt fra Th. Bjørnvigs Morgenmørke m. de grafiske arbejder af Bodil Kaalund, 1977 - min er fra '79 p.a. udvidelse med nye digte, smuk som en skat, som hans digtsamlinger i øvrigt:
Den hvide væg
Der står et langt lavt vinterlys fra ruden hen på væggen overfor - et ganske stille lys på en planetvæg, som flytter rummet ind i stuen her, her hvor jeg siddet grundende alene efter drømmen rusen festen, fyldt af en dyb varm mættelse, organisk velbefindende, som bliver ved og strømmer over i en vågen søvn - uden behov for andet end lyset, som lever ubevægeligt i luften og indladt i en vellyst diamantklar og uden optakt eller synken - fraværende og dog intenst til stede i et usynligt punkt, som er en åbning, et intet som blir til en ny pupil at se på nært med indtil nært blir fjernt - et tilløb til et flygtigt sfærisk øje.
Alting står stille, svæver, er beskinnet så skyggeløst og fjerntfra som kun ting i det ydre rum. Hertil går ingen vej og ingen vej herfra. Men paradisisk og ensom står den hvide væg i rummet -
*
Ikke langt herfra har beboere høns og springvand i haven, livligt vand og italieneres klukkende lyde, man aner tidligt hanen stikke næbbet i sky og stolt skryde ud over sin bestand, sit harem. Her Th. Bjørnvigs farverige beskrivelse af sine små naboer:
Agerhøns
Der lyder en hjertegribende pippen i morgenmørket, halvvoksne agerhøns flokkes på bakken: en kort stund deres med mørke øjne sorte som sort vand i halvmørket - hvad mon de klukker de fuglesøskende små? Et sprog må det være siden det rører mit hjerte så ømt omtrent som den nøgne huds membran blir berørt af min elskedes øjenvipper.
Bevidsthedens tærskel synker og lige over den ser jeg græsser og skærmblomster vandre forbi og i øjenhøjde, ser blågrå halse og fjerenes strå med stråler og egebladsvissent brunt i fanen rodfæstet i deres løbende jordkroppe, dugges og mens de ransager bakken og pikker larver og frø, vokser den bløde klukkens jordrunding ud over himlen
- Th. Bjørnvig.
Anbefalet juleoplevelse: John Hustons Moukin Rouge m. bl.a. José Ferrer & Zsa Zsa Gabor.
mvh Simon
|
|
|
|