0
registrerede
31
gæster og
1527
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: RoseMarie
Emne: Re: Mellemrummet
|
Hej Simon
Der er puls, vejrtrækning og ord med glimt i øjet ... ;))
TIL BEGRAVELSE
Den afdøde kommer forpustet ind i kirken skynder sig op til den blomstersmykkede kiste hvis låg han åbner og kryber derned efter at have hilst på præsten og bedt de tilstedeværende undskylde hans forsinkelse. “Broen var oppe,” forklarer han med et smil inden han lukker låget efter sig.
***
SIGNAL
Den grå kat gør morgentoilette oppe på udhusets tag. Den lader sig indimellem distrahere af et eller andet oppe på himlen eller måske i en lygtepæl jeg ikke kan se. Så går den videre med sit projekt. Med stor grundighed gennemgår den kropsdel efter kropsdel indtil den pludselig holder inde. Som på et hemmeligt signal hopper den ned fra taget ud af mit synsfelt. Den har glemt at børste tænder.
***
LYSET OVER HAVET
Svalerne rejste sydpå i går med et par nye generationer. Til maj er de tilbage igen. Havet er næsten ubevægeligt glatspartlet og med et fint lysskær. Øjeblikkene har deres verdenshistorie. Verdenshistorien har sine øjeblikke. Det er skræmmende midt i skønheden. Frygten for, hvad der er på vej ophæves ikke af lysets modulationer.
Peter Poulsen
Næsten sommerlige hilsner her i oktober RoseMarie
|
|
|
|