0
registrerede
20
gæster og
1436
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Simon
Emne: Re: Poetisk fryd..
|
P.s.: Ja så sku’ fanden da stå i det: lidt formiddags-Borges – digteren med myterne i blodet, hvis Fiktioner og andre fiktioner (på dansk ved Morten Søndergaard & Peter Poulsen) også ku’ være natbordslæsning:
Borgesæten
Alt hvad jeg ved om Borgesæten er at den er Portugisisk: mine aner hvis blod er mit, hvis ængstelser, hvis vaner og dystre strenghed stadig findes her. Skønt ubetydelig og uden nemme for kunstens væsen har den dog sat spor, forklar det hvem der kan, på denne jord, i tidens glemsel høres dog dens stemme. Bedre endnu. Den er det folk, det land som da det havde slået muren ned til Orienten tappert drog afsted ad havet til et andet hav af sand. Min slægt er kongen som på mystisk vis ikke er død, men væk i en ørkendis.
- Borges.
*
Und wir, Zuschauer, immer, überall, dem allen zugewandt und nie hinaus! Uns überfüllt’s. Wir ordenen’s. Es zerfällt. Wir ordenen’s wieder und zerfallen selbst.
*
mvh Simon
|
|
|
|