0
registrerede
19
gæster og
1327
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: RoseMarie
Emne: Re: Poetisk fryd..
|
Hej Simon
Sneglenes muse ... ha ha :)) Lige så smukt det lyder, ligeså smukt lyder det, når musen ta'r saksen i hånden til lyden af Dance Masacre ... Klip, klip, klip og klip
Eske K. Mathiesen skriver her lidt om haver set med snegleøjne :))
HAVER
Det bedste ved haver, påstår sneglen, er når de bliver opgivet og atter vil være natur, når bladene ikke bliver revet væk men får lov at ligge og rådne; når lys og skygge må bygge deres egne spindelvævsslotte; når jordbærrene år for år bliver mindre, til sidst som skovjordbær; når ingen mennesker mere kommer og forstyrrer med deres linealer, græsslåmaskiner, ukrudtspulvere og spader; når de vilde hindbær en aften tænder deres røde lygter, og sølvstierne – vort værk – begynder at glimte i månelyset; når faldne træer får lov at ligge, og stubbene dækkes af glødende mos og lav. Når alt dette sker, så synger vi snegle, og elsker, bug mod bug, i timevis, i dagevis, intet har hast, alt er lyst! Ved du, hvad der skete i Paradisets Have, da Adam og Eva forlod den? Blomster og fugle, dyr og insekter, ja selv regnormene græd af glæde og lo om kap med hinanden. Det var det bedste, der kunne ske, at disse to forvirrede skabninger forlod haven, sikken fest der blev! – Det gik dem ilde; men Gud så, det var nødvendigt. Gud er næsten lige så klog som en snegl.
... og nu med William Heinesens ord
Græsset skælver i vårens regn
og morgenvind.
I slummer står syren, duggrå og blind.
Tyste og sorte snegle bor
under syrens tag.
De færdes om i en glasgrøn dag
som stumper af nat og vædemæt jord.
Frodig og ung er syren at se,
men bundet i blund,
som drak den endnu med barnlig mund
dyb, ulægelig drømme-ve
af den sorte grund.
... og af lidt nyere dato
som snegl med eget hus bor jeg gratis til gengæld har jeg ingen friværdi
som regnorm med hoved i begge ender begynder vejen der hvor den slutter
Claus Ejner fra "Hjertet, der faldt i søvn"
Endnu engang takker jeg for de mange timer med Tage Voss i levende billeder og ord. De er bestemt et gensyn værd ... og her kommer så også et syn eller måske et gensyn med alle sanser i hele to timer, som jeg lige har smagt på og har sanseligt nydt og glædet mig dybt i mit hjerte ... Glæd dig! :))
https://www.dr.dk/tv/se/dr2-tema-badehoteller-2/-/dr2-tema-badehoteller-hornbaekhus#!/
God fornøjelse i sansernes vold RoseMarie
|
|
|
|