annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Solopgang med flot fuldmåne
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 8 gæster og 184 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Anonym
Emne: Re: Guds Ord

Hej Arne

Citat:
Myter, dogmer, ritualer, musik og billedkunst er jo dér, hvor man kan "gribes", synes jeg, men det er jo samtidig også hér, det bliver usikkert, hvad man kan "tage til sig" i sit sind, og hvad ikke.


Ja, jeg har tænkt meget over det med myter for tiden. Først generede det mig, da jeg opdagede, at meget fra Det Gamle Testamente muligvis var mytisk. Men da det gik op for mig, at mange af de historikere, der beskæftiger sig med dette - og bekræfter den mytiske dimension af biblen - alligevel var troende, tænkte jeg, at jeg så måtte undersøge det nærmere.

Her er noget, der har givet mening for mig:

Biblen afspejler Guds vilje, og hvordan Han kalder mennesket til lydighed.

Gud vil, at mennesket er hans repræsentanter på Jorden. Han har brug for et lydigt, kongeligt præsteskab. Gennem mennesket handler han - bruger os som aktører i Sin skabelse.
Vi har en fri vilje. Og meget af Det Gamle Testamente handler netop op, hvordan mennesket vælger Gud fra. Men vi ser også Guds vilje; at han vil, at vi er Ham lydige. I Jesus ser vi Det Lydige Menneske. Og skriften, hele biblen, er en inspiration for mennesker til at følge Jesus og selv blive lydige.

Da jeg derfor spurgte mig selv i forhold til Det Gamle Testamente (i de tilfælde der måske er tale om mytisk stof): Hvordan kalder Gud mennesket til lydighed via denne myte? Hvilken vilje af Gud afspejler denne myte? - Ja, så blev det interessant.

I dette perspektiv er biblen derfor heller ikke en "båndoptagelse" af Guds ord. At skriften er inspireret, betyder i denne sammenhæng at Gud og mennesket sammen skaber skrifterne. Guds vilje - eller bevidstheden om den - kommer ligesom igennem det menneskelige filter ... og udtrykker sig således nogle gange som mytisk stof.

Hvad siger du til sådan en smøre?

Citat:
I beretningen om den barmhjertige samaritaner "hører" jeg noget helt ægte


Det er også en smuk fortælling - i al sin enkelthed. En myte er der vel ikke tale om, blot en historie som Jesus giver. Og det har været interessant at følge din fortolkning af den. Tak for det :-)

Kærlig hilsen
Thomas
Seneste indlæg
Lys
af Anonym
12/04/2025 22:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
12/04/2025 21:36
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Misforståelsen
af somo
08/04/2025 09:34
Eid-Al-Fitr
af somo
29/03/2025 07:50
Nyheder fra DR
Tre fængselsbetjente stukket ned af bro..
12/04/2025 22:23
USA spejler ordlyd fra Iran efter dagens..
12/04/2025 20:32
Stort oppositionsparti udelukkes fra val..
12/04/2025 19:38
Zelenskyj: F16-pilot død i luftkamp i U..
12/04/2025 17:46
Iran efter møde med USA: Der var en pro..
12/04/2025 17:20
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Bror til Manchester-bombemand angriber t..
12/04/2025 20:01
Efterlyst leder dukkede op på en scene ..
12/04/2025 19:27
Mange danskere har fået palmer: ”Der ..
12/04/2025 18:00
Lærke har slettet nyhedsapps fra sin te..
12/04/2025 18:00
Hvorfor falder påsken på forskellige t..
12/04/2025 18:00