1
registreret
(1 usynlig),
29
gæster og
1500
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Simon
Emne: Re: Mellemrummet
|
Morn’ RM..
Det er på tide med lidt morgenmusik fra en livsklog Bjørnvig, Samsøs eg, der her rytmisk dirigerer vandet som en legesyg delfin under et ophold i det skotske – månen og Birgit har begge leet befriende over al den kærlighed han øsede ud i naturen, der gav dem så mange gode år sammen ... Tidevandet ved Rosemarkie
Tårnurets slag, de elleve, de tolv, det ene, de to overdøver havlyden så længe de varer. Det samme gør mågeskrig efter de tre til de blir borte ud over havet. Men bølgeslaget, tilbagebruset drukner ekkoet, glemslen til sidst den mægtige rytme.
*
Siv vand og måne Digt til et billede (Tai Wén-Chin, Kina omkring 1446: Sovende fisker I en båd)
Vinden i sivende kalder drømmende frem, de spirer i søbunden, vokser op gennem vand, svajer i luften, åbnes mod stjerner og skyer, dugdråber glider ned langs stænglerne, søvndisen af månen der stiger.
Fiskeren ligger i sin båd og sover med ansigtet støttet på armene, halvt ude af det flettede sivtelt. Foran ham, over båden: siv, og alle sivene rækker sig forbi den sovende med slørfine blomsterkvaster op imod månen.
Er jorden sådan? Ser jeg den drømmende i en drøm? Ikke Himalaya eller Antarktis, ikke Grand Canyon eller New York, ikke en mågeomskreget affaldsplads, eller en rygende vulkan. Nej, jorden selv i blideste søvn, drømmende som den sovende i båden. Siv vand og måne.
- Thorkild Bjørnvig.
Nisseligst Simon P.s.: Jeg forstår fuldt ud din nydelse ved ”Jul hele året”, og her i hytten får vissevasse fremover en ganske anden betydning! ;)
|
|
|
|