1
registreret
(1 usynlig),
28
gæster og
1453
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Sandhedens ånd
|
Hej Tikka. Jeg synes ikke rigtig at Bibelselskabets ord, som du henviser til:
En del af de skrifter, som kaldes de nytestamentlige apokryfer, giver udtryk for noget andet, nemlig at Jesus ikke var et sandt menneske, men kun Gud, eller at han slet ikke døde rigtigt på korset, hvilket betyder, at han heller ikke opstod fra de døde. Det er en af grundene til, at disse skrifter er udeladt af kanon. passer på Thomasevangeliet, der jo handler om, hvad Jesus sagde, og det var da som menneske til menneske.
I Logion 13 spørger Jesus sine disciple: "Drag sammenligninger med mig, og sig mig, hvem jeg ligner!" Der kommer flere svar, men Thomas siger: "Mester, min mund vil overhovedet ikke kunne sige, hvem du ligner." Fortsættelsen kommer så ind på det guddommelige.
Dine tanker om, at Guds Ånd har hjulpet mennesker til at udforme Bibelen, finder jeg meget smukke, men det er ikke muligt for mig at følge dem.
M.v.h. Arne agnostisk pan"teist" - ærbødighed, harmoni og kærlighed
|
|
|
|