1
registreret
(1 usynlig),
29
gæster og
1500
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Adskille stat og kirke?
|
Arne:
oplevelser af det guddommelige, oplevelser, der er det største og det mest vidunderlige i mit liv - men som det - for mig - ville være utilgivelig frækt og svinsk at smøre ind i menneskeord.
Jesus Kristus og hans brødre og alle nærmeste venner, disciplerne, gjorde ikke andet end at viderebringe deres guddommelige oplevelser i menneskeord, det sprog man bruger for at blive forstået.
Paulus gjorde det samme - ja alle forfattere til Nye Testamente gjorde det samme.
Ja alle kristne gør det samme.
Mest almindelige måde at viderebringe sine guddommelige oplevelser er at bruge det menneskelige sprog. Det gjorde Jesus Kristus og Paulus og disciplerne og forfatterne til Nye Testamente.
Men dette er svinsk og utilgiveligt.
Hvad Jesus Kristus har gjort er svinsk og utilgiveligt.
Og her er mere Anti Jesus Kristus:
Brugen af ordet: Gud er for mig en fornedrelse af det guddommelige til en menneskelignende mandsperson.
Som jeg oplever det, kan man intet sige om det guddommelige
Jesus Kristus har fornedret det guddommelige ved at tale om Gud igen igen igen i vi menneskers liv.
Hvorfor pokker gjorde Jesus Kristus dette når man intet kan sige om det guddommelige.
Og hvorfor gjorde Paulus det og alle forfattere til Nye Testamente det, når man intet kan sige om det guddommelige.
Og de gjorde det ovenikøbet i det sprog mennesker talte, altså i helt almindelige menneskerord blev det talt og formuleret.
Hvor er det svinsk og utilgiveligt ifølge Arne.
Skulle Jesus Kristus og Paulus og disciplerne og forfatterne til Nye Testamente have holdt deres kæft. Ja ifølge Arne var det svinsk af dem at tale og skrive om deres guddommelige oplevelser i det sprog folk brugte, i menneskerord.
Jeg har ondt af dig Arne - du kan simpelthen ikke længere overskue hvad du selv skriver.
Men vær klar over at jeg aldrig glemmer det.
Og hvorfor det?
Jo fordi du er så Anti Jesus Kristus agtigt som et menneske kan være og nu er han også svinsk og har gjort noget der er utilgiveligt ifølge Arne.
Du er simpelthen en idiot når du oveni at du kalder Jesus Kristus svinsk for at have åbnet sin kæft og talt om det guddommelige og du påstår han har fornedret det guddommelige og at man intet kan sige om det guddommelige - dog Jesus Kristus og Paulus og disciplerne og forfatterne til Nye Testamente gjorde ikke andet, men de skulle have holdt deres kæft. At de begyndte at tale og skrive om deres guddommelige oplevelser var svinsk gjort og utilgiveligt.
Du er skør!! Du er skør Arne!!!
Du er virkelig gået hen og blevet en idiot i dit evindelige agnostiske selvmodsigende meningsløse nonsens. Hvad du skriver gir jo overhovedet ingen mening.
-0-0-0-
Arne:
Det gør mig ikke spekulativ, men kærlig, overfor alt.
Er det at være kærlig overfor alt, at kalde Jesus Kristus for svinsk og have gjort noget utilgiveligt og at have fornedret det guddommelige.
Er det at være kærlig overfor alt, at kalde alle kristne for svinske og for at have gjort noget utilgiveligt og at have fornedret det guddommelige???
At det er hvad du mener om Jesus Kristus og Paulus og disciplerne og forfatterne til Nye Testamente og alle kristne er sådan set for mig iorden, det kan jeg godt respektere at du mener sådan selv om det ikke er at være kærlig - men der hvor kæden hopper af for dig er at du samtidigt vil flage med et Jesus Kristus Ikon
Dette er manipulation og groft misbrug af Jesus Kristus - du manipulerer dine omgivelser mand.
Du har ingen spirituel intelligens og du burde simpelthen holde din bøtte med noget du ikke har intelligensen til at forstå.
|
|
|
|