0
registrerede
26
gæster og
141
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Tikka
Emne: Re: LUKAS 19 Vers 11- 27
|
Du spørger mig:
Hvordan skulle en tekst være, før du kalder den kristelig?
Mit svar: Det skal være en tekst, der viser Jesus, som den, der aF "Faderen" er her som menneske blandt mennesker med kærlighed - ikke som en lokal tyran (kan du virkelg acceptere det sidste?). Jeg tænker her på ord som bjergprædikenens saligprisninger, på beretningen om den barmhjertige samaritaner og på redningen af kvinden, der skulle stenes.
kan du virkelg acceptere det sidste?
Jamen, jeg syntes teksten er meget kristelig, hvis mennesket Jesus bliver konge i guds rige og ”vi” taler om en ny verden lige om lidt, jo kun for de udvalgte - hans tjenere.
... men jeg ser du inddrager Faderen.
Det skal være en tekst, der viser Jesus, som den, der aF "Faderen" er her som menneske blandt mennesker med kærlighed
Af Faderen
OG
er her som menneske blandt mennesker
Hvad mener du med det?
Hvilken rolle har Faderen ... også i forhold til dine henvisninger til de af dig forståede kristelige tekster?
bjergprædikenens saligprisninger, på beretningen om den barmhjertige samaritaner og på redningen af kvinden, der skulle stenes.
Var Jeses udsendt af Faderen? --- Ja? --- Hvorfor?
Er faderen garant for, at noget kan være kristeligt?
.
|
|
|
|