1
registreret
(1 usynlig),
28
gæster og
1453
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Anonym
Emne: Re: Dialog
|
Hej ABC
Hvis jeg må samle lidt op på vores snak, som nu er spredt over nogle tråde, så ser det ud til, at vi taler om Skabelsesberetningen, Jesu død og opstandelse og de opstandnes legemer.
Men hvis jeg må starte med dit spørgsmål i nærværende tråd:
Jeg kan stadigvæk ikke se problemet med at bevæge sig op til himlen?
Hvorfor skulle vi blive på jorden?
Selv om du laver jorden om til et pragtfuldt sted, så kan dette pragtfulde sted ikke overgå himlen, for så ville der jo være tale om himlen. Som sådan er himlen det sted som ikke kan overgås af andre steder.
Himlen og jorden - Guds og menneskets dimension - er skabt for hinanden. Gud er Skaberen - han forlader ikke bare sin skabelse (heller ikke halvdelen af den). Hvorfor skulle han forkaste jorden? Hvorfor skulle vi gøre, hvad vi kan af godt og smukt i verden for bare at "fise af" i sidste ende? Nej, Gud fornyer og frelser sin skabelse - med os som Hans billedbærere. Vi er ment til at underlægge os jorden og herske over den ved at stråle med Guds lys og reflektere Hans kærlighed og visdom ind i verden. Vi er, som bærere af Guds billede, ment til at reflektere Gud ind i verden.
En dag vil Gud sammenføje himlen og jorden i en guddommelig transformation, hvor døden vil være overvundet, og alt, hvad vi har gjort i Kristus, vil stråle i al sin vælde. Vi arbejder i Guds rige, men Gud fuldkommer det.
Det er en gnostisk tankegang, at verden - tid, rum og stof - er af det onde, og at vi skal befries fra det. Vi skal ikke befries fra det. Vi, og verden, skal transformeres.
Alt, hvad du gør nu, har betydning. Du får ikke bare en arbitrær belønning efter din død. Der er tale om, at hvad du gør nu, hører sammen på organisk vis med din fremtid i Gud.
Kærlig hilsen Thomas
|
|
|
|