0
registrerede
12
gæster og
188
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: somo
Emne: Re: korrigere misforståelser
|
Jøderne var forbavsede over, at der var et barn med Maria uden for ægteskab Så de anklagede hende for utroskab
Men Gud er almægtig og gav Maria et barn uden en far
Og glem ikke, at Adam var uden en far eller en mor
Derfor er hans mirakel større end miraklet ved Kristi fødsel
Det er forbløffende, at beretningerne om Jesu fødsel i Koranen er mere detaljerede, konsekvente, logiske og ære for Maria end Bibelen. Koranens beretninger viser, at engle bragte Maria glade nyheder om Jesus før hans fødsel som Guds ord og et tegn for mennesker fra Gud. I Koranen,
Koranen gør også klart, at englen, der viste sig for Maria, instruerede hende i at afholde sig fra at tale og at stole på Gud med hensyn til hendes skæbne. Gud gjorde det muligt for Jesus, mens han stadig var en baby i vuggen, at komme ud med beviset på, at han er Guds tjener, sendebud og profet, og at hans mor er uskyldig i umoral som antydet af Guds befaling til ham om at være pligtopfyldende over for hende.
Hvad angår beretningerne om Jesu fødsel i Bibelen, er de ikke logisk nok til at frikende Maria for utroskab. For eksempel siger andet kapitel i Matthæusevangeliet, at magi kom for at lægge sig ned foran barnet, som ville være kongen af jøder, hvis stjerne de så.
Vi kan spørge her: er det logisk for Magi at lægge sig ned foran en baby fra Israels Børn i betragtning af, at det var jødernes konge? Siden hvornår lægger magi sig ned for en konge af jøder under Romerrigets styre? Hvorfor fulgte magi ikke Jesus senere? Hvordan kunne dette ske med en baby, der blev født af et forlovet i stedet for et ægtepar?
Så beretningen fra Matthæusevangeliet frikender ikke Maria for utroskab.
Med hensyn til Lukasevangeliet gør det ikke klart, hvordan Maria overlevede en meget sandsynlig anklage om utroskab i betragtning af, at hun fødte Jesus, mens hun netop var forlovet, før tømreren Josef fuldbyrdede ægteskab med hende.
Marys frifindelse for utroskab
Mary blev anklaget for utroskab både i sin levetid og efter sin død. Det er mærkeligt, at vi ikke bemærker, at Bibelen forsvarer eller frikender Maria for en så alvorlig anklage.
Tværtimod bekræfter Koranen Marys uskyld i utroskab mere end én gang. Ydermere er jøder forbandet som vantro i en skældud sammenhæng for Marias anklage om utroskab. Vi læser:
Og [Vi forbandede dem] for deres vantro og deres udsagn mod Maria en stor bagvaskelse (An-Nisaa’ 4:156)
And [We cursed them] for their disbelief and their saying against Mary a great slander (An-Nisaa’ 4:156)
Hvad angår kristendommen, bemærker vi, at Bibelen ikke lægger mærke til Marias frifindelse for utroskab.
|
|
|
|