0
registrerede
12
gæster og
117
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: somo
Emne: Re: korrigere misforståelser
|
Toraen på profeten Moses' tid, fred være med ham, er i overensstemmelse med Koranen evangeliet på profeten jesus tid, fred være med ham, er i overensstemmelse med Koranen
men nu
Ifølge islam er både Toraen og Det Nye Testamente blevet korrumperet.
Så Gud sendte profeten Muhammed, fred være med ham, med Koranen for at rette op på forvrængningen
I Koranen forbyder Gud alkohol, umoral, åger, hasardspil, at spise svinekød, tilbede mennesket og betragte det som en gud. Alt dette gøres af jøder og kristne Og i modsætning til Koranens lære Koranen fraråder interessen for indholdet af forvrængede bøger, der modsætter sig det
Jødiske lærde og rabbinere fortolkede ikke kun Toraen parallelt med deres egen forståelse i de spørgsmål, de ikke kunne finde bestemte svar, men tilføjede også de tekster, de godkendte, og fjernede visse dele. Følgelig gjorde disse tilføjelser og sletninger den rigtige Tora uidentificerbar.
En lignende form for forvrængning er også i evangeliet. Kristne præster tilføjede deres egne forståelser af religion, deres egne fortolkninger og fancy ideer til Allahs Ord, Evangeliet og gjorde dermed den guddommelige bog næsten uigenkendelig. . ændrede visse rabbinere og præster versene i guddommelige skrifter i bytte for verdslige gevinster eller fortolkede dem efter deres egen fantasi. De fordrejede især versene om Muhammeds profetskab, fred og velsignelser med ham, og forsøgte at ødelægge de vers i Skriften, som giver den gode nyhed om profeten Muhammeds komme efter profeten Jesus, fred og velsignelse med dem.
De rabbinere og præster var ikke nok med det; de hævdede, at de tilføjelser, de indsatte i guddommelige skrifter, var den originale tekst. Således kom disse rabbineres og præsters filosofi om historie, forklaring, fortolkning og deres synspunkter inden for andre vidensgrene ind i Skriftens Samling og blev dermed næsten en del af Allahs Ord.
https://www.youtube.com/watch?v=Or7yo5tj40Y
|
|
|
|