annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Efter en tur i Vesterhavet
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 23 gæster og 257 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: somo
Emne: Re: Lyser på vej



Dette emne er favoritten hos islamofober, som her finder en mulighed for at angribe profeten (sws)



Vi ved, at der på det tidspunkt ikke var nogen kommune til at registrere barnet i et nationalt register eller certifikat udstedt af hospitalet med angivelse af det nøjagtige fødselsmoment, og derfor kunne kun forældre vi I betragtning af barnets alder (og igen!) Kunne barnet selv kun give en tilnærmelse. Vi har ikke haditter rapporteret af Aichas forældre (Abu-Barker og Um-Rumane) om Aishas alder på tidspunktet for hendes ægteskab. På samme måde kunne befolkningen i den tid kun give os en tilnærmelse. Der er selvfølgelig tvivl om det. I dag kender nogle af vores bedsteforældre ikke engang deres nøjagtige alder, nogle gange er der 5,6,7 ... års aldersforskel, så hvad med når det var For 14 århundreder siden! ?

Vi har intet bevis for et nationalt register over den arabiske halvø i det 7. århundrede e.Kr. Vi har kun forslag, estimater og tilnærmelser.



Aisha var 18 år gammel på tidspunktet for Hegira (dvs. på tidspunktet for profetens indvandring) og hun blev hans kone i en alder af 19-20, dette er minimumsalderen hvad hun kan have!
Vi skal også overveje miljøet:
Vi ved, at den arabiske halvø er et varmt land, og pubertetsalderen er derfor ikke den samme som i nogle europæiske lande, amerikanske, skandinaviske, ... Det er fra pubertetsalderen, at vores handlinger er nummererede, det er den alder, hvorfra vi har kapacitet til at bedømme ting. På det tidspunkt, en person var berettiget til at gifte sig fra pubertetsalderen, var det skik, og det var sådan, ægteskabets alder blev bestemt. Aicha opfyldte alle betingelserne for ægteskab. Selv nu er der visse lande, hvor unge damer gifter sig i en meget ung alder.
En mand som Mohammad, der havde det sted, han havde i samfundet, ville han bede om en lille pige? Og hvis han ville have gjort det, ville hans ledsagere tænke som hans krænkere på det nuværende tidspunkt og ville have forladt ham. Vi ved, at forringere af Islam på Mohammeds tid ikke sagde noget om det, hvorfor ??? Var de ikke opmærksomme?
Nej! For simpelthen var der intet galt med en ung dame, der gifte sig med en mand, er der ingen regel mod det, så ingen indvendinger.
\\\\\\\\\\\\

De fleste forskere bekræfter, at senilitet er den bedste naturlige ende for mennesker, . "Lee sølv" fra Princeton, det amerikanske universitet siger: "ethvert forsøg på at nå udødelighed er en modsat måde mod naturen". Så det var nytteløst at bruge penge på at behandlee var omkring millioner af dollars. Profeten Muhammad (fred være med ham) sagde: (Åh, du ved, du ved, du ved, det er ikke en behandling.) [Fortalt af Ahmed ]
Så videnskaben giver os nogle fakta for at verificere og bevise sandheden i profeten og islams budskab.

Ting der skal overvejes inden man bliver gift - Mufti Menk
https://www.youtube.com/watch?v=OSR6dry2YfE
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
26/04/2025 08:48
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
24/04/2025 19:52
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Nyheder fra DR
Historisk badehotel i Østjylland kan ge..
30/04/2025 09:48
Volkswagens indtjening styrtdykker i fø..
30/04/2025 08:55
Dansk popband gør comeback til Grøn Ko..
30/04/2025 08:42
14 døde i hotelbrand i Indien
30/04/2025 08:14
Den danske transportmastodont DSV har nu..
30/04/2025 07:58
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Ukrainsk hærchef: Rusland har intensive..
30/04/2025 07:43
Mistænkt flugtbilist har meldt sig selv..
30/04/2025 07:22
Svensk politi: En person anholdt efter t..
30/04/2025 07:14
Tre kinesiske taikonauter lander på Jor..
30/04/2025 06:39
Ny app varsler københavnere om høj luf..
30/04/2025 06:08