2
registrerede Arne Thomsen
,(1 usynlig),
36
gæster og
113
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Simon
Emne: Re: Intet at misforstå...
|
2)
" ... blev udstedt, for at man kunne udskrive skatter og tvangsindkalde til militæret – ville have været upopulær på alle tider af året, men det er usandsynligt at Augustus ville have provokeret sine undersåtter yderligere, ved at tvinge dem til at foretage lange rejser i den kolde vinter."
- Langt fra usandsynligt. Det handlede i mangt og meget om at brødføde Rom og stabilisere den orden diktatoren/senatet ønskede i riget. Augustus var langt fra den værste og mest hensynsløse. Det er senere under Konstantin, at disse himmelnissehistorier blandes ind i den politiske dagsorden.
Her et fint lille indlæg fra en flittig debattør: http://www.verdidebatt.no/innlegg/11750257-krigen-mot-julen-ii
- En anelse ved siden af de jødiske kongstanker, og dog. Forståeligvis ka’ vor tids troende kristne vel tristes lidt over at se industrihjulet dreje julen bagom og ud af sammenhængen man helst og gerne ser den i. Her anvendes naturens skifte og forandring til belysning af at være sig mørketiden bevidst, for derudfra at glædes over lysets brydning. Det er ikke ualmindeligt at se troende kristne fortvivles over måden hvorpå julen holdes nu om stunder; samme forhold gør sig jo gældende for troende i andre religioner, der ligeledes oplever traditioner forandres i samfundshjulets ivrige gnasken.
mvh Simon
|
|
|
|