1
registreret
(1 usynlig),
28
gæster og
1453
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Kristendommens ABChristus
|
Kristendommens ABChristus:
Kristendommens essens er KRISTUS MYSTIKKEN
Vores Væren i KRISTUS
KRISTUS betyder Gud i mennesket.
Begivenheden KRISTUS er Guds fødsel i mennesket.
Begivenheden KRISTUS i mit liv er Guds fødsel i mit liv.
Er nogen i Kristus, er han en ny skabning. Det gamle er forbi, se, noget nyt er blevet til! alt dette skyldes Gud 2 Kor 5
Gud der lader sig føde i os - Gud der kommer til os i vores liv - i mit liv. I KRISTUS er vi i Gud og ja Gud i os.
Hvis vi ikke var skabt i Guds Billede - havde Gud Billede'ligheden med os kunne vi ikke modtage Gud i vores liv. Men altså da vi er skabte i Guds Billede har vi forudsætningerne for at Gud lader sig føde i vores liv - i jeres og i mit liv.
Når vi tager imod Gud i KRISTUS som vi erfarer dette - så sker der forunderlige vidunderlige ting med os.
Her erfarer vi HELBREDELSE og RECOVERY.
Og ja at vi er helt nye skabninger som Paulus så detaljeret bevidner dette i skrift, i sine breve, og i sit liv - hvordan han lever sit liv:
"Jeg gider kun tale om det som KRISTUS har udvirket - gjort - i mit liv". Alt andet finder Paulus mindre betydningsfuldt.
Kristendommen er og består af menneskers KRISTUS VIDNESBYRD - nøjagtig som Nye Testamente er forskellige vidnesbyrd om dette at være i KRISTUS.
-0-0-0-
Jeg vil kraftigt anbefale folk at tage imod Gud i KRISTUS - Gud i deres liv.
I kunne prøve det. Måske 20 minutter og så selv konstruere hvad der sker med jer.
Det er ikke farligt at "lege" eller "eksperimentere" med KRISTUS - da det kun medfører positive gavnlige ting - ja det første I erfarer er en KRAFT (ENERGI) uden lige og HELBREDELSE og RECOVERY og forløsning fra synd og uheldige vaner - misbrug fx.
-0-0-0-0-
I samme øjeblik I beslutter jer for at tage imod Gud i KRISTUS - i samme øjeblik I iklæder jer KRISTUS at I tillader at KRISTUS må vinde SKIKKELSE i jer.
Begynder der fra første sekund at ske forunderlige vidunderlige ting I aldrig har oplevet lignende i jeres liv.
Der findes ikke stærkere kræfter og energier i et menneskes liv end dette.
Det er begyndelsen på et eventyr - et helt nyt afsnit i jeres liv.
Men prøv det folkens - det er ufarligt.
Mange kærlige hilsner HansKrist og ja held og lykke med jeres måske første erfaring med kristendommen - jeres første erfaring af Gud i KRISTUS - af Gud der kommer til jer i KRISTUS - af Gud der lader sig føde i jeres liv.
-0-0-0-0-
Især beder jeg for Arne og Jan ABC og Gerth da I alle tre har brug for at møde Gud i KRISTUS - Gud i jeres liv. Få den enkle sande forståelse af kristendommen - men vigtigst de HELBREDELSER og den RECOVERY der finder sted faktisk øjeblikkeligt fra første sekund. Dette er kun begyndelsen fra da af begynder I på et helt nyt liv - fyldt med alle de Guddommelige Velsignelser der er for os at modtage i KRISTUS.
|
|
|
|