annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus i januar
Hvem er online?
2 registrerede Arne Thomsen ,(1 usynlig), 12 gæster og 162 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: VÆREN - IKKE-VÆREN

Vi oplever alle tilværelsen – vor egen væren – at være til – og tillige verdens væren, det at verden eksisterer.
Men det modsatte: ikke-væren tror jeg ikke på, at noget menneske er i stand til at forestille sig.
Jeg kan i hvert fald ikke.

Men kan jo end ikke sige, at ikke-væren er som et uendelig dybt bundløst hul at styrte ned i, for i ikke-væren eksister der jo ikke hverken et hul eller nogen/noget, der styrter – ej heller et styrt.

Man kan selvfølgelig forsøge sig med spørgsmålet: Hvor langt kan man komme med at fatte ikke-væren – hvad det er?
Nåh nej – det kan men jo heller ikke, for man kan jo ikke sige: ”hvad det er”, når der jo netop ikke er noget "er”.
Det nærmeste, vi kan komme det, er vel at kaldet det ”det absolutte intet” – men selv dét er jo mere end ikke-væren, for der eksisterer jo heller ikke noget ”det” i ikke-væren.

Sådanne forsøg på at nå ind i det modsatte af væren giver mig et sug i maven – men det giver mig også et andet syn på verdens væren – tilværelsen – og egen væren – det at eksistere.

Når et menneske – eller et andet levende væsen – dør, så står vi med et kadaver, der enten rådner op, begraves eller brændes og derpå begraves eller spredes over åbent hav.
Det er så her, der er nogle, som påstår, at der foruden det døde kadaver også er en sjæl, der stadig lever.
Jeg kender jo ikke svaret, men er det mon blot en håbefuld ønskedrøm?

Og måske er også forestillingen om en Gud, en Fader – kærlig og almægtig – som har skabt verden ud af intet – måske er den idé også blot en ønskedrøm skabt ud fra barndomsoplevelsen af den biologiske far – i matriarkater i stedet oplevelsen af den biologiske mor, som en gudinde (som det bl.a. er set i fortidens Mellemøsten).

Faderen og moderen har skabt barnet, men kan verdens skaber eller skaberkraft reduceres til en "fader" eller en "moder"?
Måske en lidt for primitiv idé?

I buddhismen mener jeg at have forstået, at verden er evig – ikke skabt – uden begyndelse og uden ende – og indeholdende noget, som man måske kan kalde fuldkomment: Nirvana.

Tilbage står dog stadig for mig tilværelsen her og nu – et vidunder – et mirakel – totalt ufattelig!

Og mangler vi noget at tilbede kunne det vel være solen – lys- og kraftcenteret, der bl.a. styrer denne planet – som forsyner os med energi og muliggør liv – og som ikke brænder ud i vor tid (når al solens brint er blevet til helium) blinker

Dét siger mig:
Så lad os dog være mirakuløse – nu vi faktisk er det – så godt vi nu kan – i uselvisk kærlighed – til alt og alle!

Mere indviklet er det vel egentlig ikke? blinker

Og religionernes nok for primitive svar samt naturvidenskabens mangel på svar kan vi vel leve med blinker

M.v.h. Arne smiler
Seneste indlæg
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
12/04/2025 21:36
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Misforståelsen
af somo
08/04/2025 09:34
Lys
af Hanskrist
04/04/2025 13:08
Eid-Al-Fitr
af somo
29/03/2025 07:50
Nyheder fra DR
USA spejler ordlyd fra Iran efter dagens..
12/04/2025 20:32
Stort oppositionsparti udelukkes fra val..
12/04/2025 19:38
Zelenskyj: F16-pilot død i luftkamp i U..
12/04/2025 17:46
Iran efter møde med USA: Der var en pro..
12/04/2025 17:20
Kommune går til kamp mod invasiv art, d..
12/04/2025 17:11
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Efterlyst leder dukkede op på en scene ..
12/04/2025 19:27
Mange danskere har fået palmer: ”Der ..
12/04/2025 18:00
Lærke har slettet nyhedsapps fra sin te..
12/04/2025 18:00
Hvorfor falder påsken på forskellige t..
12/04/2025 18:00
Hamas offentliggør video af gidsel i li..
12/04/2025 17:10