annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Der er RAV i æ HAV
Hvem er online?
0 registrerede 15 gæster og 195 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Angst – Tro – Håb – Kærlighed

Jeg har opdaget, at jeg har begået en "frygtelig" fejl blinker :

Hvad jeg troede var Søren Briers afsluttende replik, var ikke den afsluttende (indlæggene står i omvendt kronologisk orden end den, jeg troede), men det ændrer dog ikke på, at jeg ser noget særdeles væsentligt i Briers ord:
Citat:
Min pointe er, at såvel videnskab som religion er farlige i deres fundamentalistiske versioner. Ingen af dem dækker hele sandheden om virkeligheden.
og når denne min "frygtelige" fejltagelse fører Ole til at kalde mig "en grov løgner", "en citatfusker" og "en manipulator", så øger det ikke just min respekt for Oles ærlighed og hæderlighed blinker

Og når også Michael mener at vide, at jeg har fået "storhedsvanvid" og "har mistet min intelligens", så giver det mig en meget lignende reaktion, som i øvrigt også gælder den (af os?) der skriver anonymt under navnet "Perrin".

Jeg skriver som jeg vil - inden for de gældende regler - og i forhold til de for mig at se latterlige angreb på mig som person, så har jeg - kald det gerne - "storhedsvanvid" - forstået på den måde, at jeg fokuserer på:
- at der her på Trosfrihed.dk er ytringsfrihed,
- at vi som anonyme personer er ret så ligegyldige, men
- at idéer, tanker, følelser, fornemmelser og inspirationer for mig er det væsentlige
smiler

Tænk at reagere så nærmest hysterisk hidsigt på Briers idé om at det kunne være nyttigt om ikke-fundamentalistisk videnskab og ikke-fundamentalistisk religiøsitet gik fælles om at søge sandhed i stedet for - som nu - at vende ryggen til hinanden - eller dét, der er værre.

Er det mon begrebet "fundamentalistisk videnskab", der bringer jeres sind i kog?
Det skulle såmænd ikke undre mig blinker

I så fald er det min opfattelse, at der er nogle, der vil have rigtig godt af at "koge" blinker

Om Briers idé så kan vise sig frugtbar. Det er jo ikke til at vide. Men på forhånd at afvise den, det er da netop lige præcis at være fundamentalistisk.

Jeg synes, det er en god idé at se verden lidt bredere end videnskabernes nuværende grænser.
Hvorfor dog være så bange for dét? blinker

Arne smiler
Seneste indlæg
Den religiøse spirituelle dimension
af Tikka
11/04/2025 11:37
Misforståelsen
af somo
08/04/2025 09:34
Lys
af Hanskrist
04/04/2025 13:08
Eid-Al-Fitr
af somo
29/03/2025 07:50
Ramadan
af somo
23/03/2025 14:33
Nyheder fra DR
Amerikanske indeks lukker med plusser
11/04/2025 22:23
Mindre eksplosion i Athen
11/04/2025 21:23
Bakken har åbnet for sæson nummer 443
11/04/2025 20:42
Midlertidig grænsekontrol mod Tyskland ..
11/04/2025 20:42
Flystyrt i Florida koster tre personer l..
11/04/2025 19:47
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Amerikanske aktier lukker med pil opad
11/04/2025 20:14
Den midlertidige grænsekontrol mod Tysk..
11/04/2025 18:53
FN-chef varsler massefyringer efter USA'..
11/04/2025 18:17
Fra hedensk tid til påsken har ægget s..
11/04/2025 18:00
Josephine Kuhn: Jeg havde forsvoret, at ..
11/04/2025 18:00