annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
ER DU GAL MAND
Hvem er online?
1 registreret (1 usynlig), 15 gæster og 165 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Den religiøse spirituelle dimension

tak for dit indlæg Tikka,

og tak til Copilot, der virkelig giver Arne det svar han søger, som HansKrist iøvrigt allerede har givet Arne nøjagtig som Copilot gør det, og ja det viser endnu engang at Arne nægter at læse mine indlæg med forstand og eftertænksomhed. Arne bruger på 20. år aldrig tid på at forstå hvad jeg skriver.



Citat:
Jeg har talt en del med Copilot.

Så her kommer et lille udsnit på svar fra samme, her gengivet og redigeret af mig, som måske giver svar på dit spørgsmål.

*

Paulus’ intention i teksten er ikke at gøre "de sjælelige" til idioter, men at beskrive en forskel i, hvordan mennesker forholder sig til Guds visdom.

Når Paulus taler om det "sjælelige menneske," mener han dem, der udelukkende stoler på menneskelig logik og sansning, uden at være åbne for det, Helligånden kan åbenbare. Han siger ikke, at disse mennesker er dumme eller værdiløse, men at de mangler det åndelige perspektiv, som kun kan gives ved Helligånden.


Når Paulus siger, at "det åndelige menneske bedømmer alt, men selv bedømmes det ikke af nogen," mener han ikke, at åndelige mennesker ikke kan stilles til ansvar. Han understreger, at åndelig indsigt ikke nødvendigvis kan forstås eller vurderes af dem, der kun tænker ud fra menneskelig logik.

Det betyder dog ikke, at åndelige mennesker har frit lejde til at gøre, hvad de vil; de er stadig kaldet til ansvar over for Gud og det fællesskab, de er en del af.

*

Skriftstedet fra Paulus’ første brev til korintherne udfordrer os til at tænke over forskellen mellem det sjælelige og det åndelige menneske.

Paulus beskriver det sjælelige menneske som én, der ikke har modtaget Helligånden og derfor ser Guds visdom som dårskab – noget uforståeligt og fremmedartet.

Det åndelige menneske, derimod, har adgang til "Kristi tanker" og kan dermed forstå og dømme verden med en visdom, der er givet af Gud selv.

Paulus bruger dette som en opmuntring og en vejledning til menigheden i Korinth.

Deres opgave er at leve i overensstemmelse med Åndens vejledning og undgå at falde tilbage til en livsførelse præget af menneskelig visdom alene.


Selvom Paulus skrev disse ord til korintherne for næsten 2000 år siden, er budskabet stadig aktuelt.

Vi lever også i en verden præget af menneskelig logik og selvstændige ambitioner, hvor det ofte kan virke som dårskab at følge en åndelig vej.

Paulus' ord minder os om, at Guds visdom ikke altid giver mening for det sjælelige menneske, men at vi som troende har fået Helligåndens vejledning, der hjælper os med at navigere i en kompleks verden.

Han opfordrer os til at søge dybere indsigt og lade Kristi tanker forme vores beslutninger og liv. På den måde kan vi både forstå og leve ud fra en visdom, der overskrider den menneskelige.



jeg har til hensigt at vende tilbage til 1 Kor 2 som er et af de helt store Paulus Kapitler som Jung elskede og forstod.

men jeg er og har været meget optaget af haven, hvor jeg har fået plantet:

1 Kirsebær Træ
3 Blommetræer
3 Æbletræer

18 Blåbærbuske
6 Solbærbuske
4 Stikkelsbær buske
3 Ribs buske (2 røde og en gul)
2 Aronia buske
2 Havtorn

i forvejen har vi tonsvis af Hindbær buske og verdens smukkeste Pære Træ folk falder i svime over og når de smager pærerne er de solgt

derudover har jeg sået alle mulige forskellige grøntsager og rodfrugter,,,

og bygget insekthoteller, og bistader har jeg ansøgt om og har en aftale med en biavler

så bliver selvforsynende med hensyn til frugt og grøntsager og rodfrugter,,

gider ikke kun snakke om naturen og klimakrisen og miljøforurening og biodiversitetskrisen,,, jeg har valgt at gøre en aktiv indsats selv,,,


når jeg møder folk fx på Øland golfbanen og jeg fortæller hvilken villa jeg har købt, udbryder folk, åh den villa med den smukkeste have - ja jeg har næsten aldrig set en så smuk have som vi har. Overtog villaen 27 november og hvad har jeg ikke oplevet af erantis og vintergækker og anemoner og tulipaner og vibeæg og blå klokkeblomster (nogle blomsterbeder er farvet i blåt),, og juleroser --- hver eneste dag er en stor åbenbaring af naturens bedårende overvældende skønhed - skaberværket er som kristendommen hævder guddommeligt -

Paulus gør alt for at få os tilbage til Livets Træ i Edens Have, naturen som paradisets have,,, vi skal væk fra moral og tilbage til Livets Ånds Love i Kristus,,, livet overtrumfer moral og da især den moralske forargelse Arne konstant er optaget af


-0-0-0-0-

mit liv har altid været en i verden værens eksistens

min fysiske kropslige biologiske sanselige i verden (naturen) værens eksistens, tilværelse (dasein Heidegger)

jeg har altid tænkt på mig selv som biolog - og min familie har påstået lige siden dreng at her var den nye Dr Lieberkind

verden eller naturen er ikke noget jeg betragter og snakker og teoretiserer om på afstand, fordi min eksistens er en i verden værens eksistens, tilværelse, gennem min fysiske kropslige biologiske sanselige i verden værens eksistens


jeg opfordrer Arne, Tikka og Thomas og alle andre også RoseMarie, til at gøre noget ved tingene, naturen, og ikke kun snakke om tingene og pege fingre af andre,,

jeg mener at Tikka og RoseMarie er aktive i haven



-0-0-0-0-

Jung der "elskede" Paulus 1 Kor 2 skriver:

Hans [inderens] ønske er at befri sig for naturen og i overensstemmelse hermed gennem meditation at nå frem til en tilstand af billedløshed og tomhed. I modsætning hertil ønsker jeg vedblivende at beholde det levende syn på naturen og de psykiske forestillinger. Jeg ønsker hverken at blive befriet for mennesker, mig selv eller naturen, for alt dette er for mig ubeskrivelige undere. Naturen, sjælen og livet står for mig som synlig guddommelighed, og hvad skulle jeg da ønske mere? (Fra "Erindringer, drømme, tanker" Jung).


-0-0-0-0-0-

Was C.G. Jung into Ecology?

Jung and the World-Soul or Anima Mundi



Nature is an incomparable guide if you know how to follow her. She is like the needle of the compass pointing to the North, which is most useful when you have a good man-made ship and when you know how to navigate.

Jung (1940)[1]



Every man should have his own plot of land so that the instincts can come to life again. To own land is important psychologically, and there is no substitute for it…. The industrial worker is a pathetic, rootless being, and his remuneration in money is not tangible but abstract…. Because the psychological reward is inadequate, the worker rebels against his employer and against “capitalism” as a whole. We all need nourishment for our psyche. It is impossible to find such nourishment in urban tenements without a patch of green or a blossoming tree. We need a relationship with nature. I am just a culture-coolie myself, but I derive a great deal of pleasure from growing my own potatoes…. A captive animal cannot return to freedom. But our workers can return. We see them doing it in the allotment gardens in and around our cities; these gardens are an expression of love for nature and for one’s own plot of land…. I am fully committed to the idea that human existence should be rooted in the earth.


Hver mand bør have sit eget jordstykke, så instinkterne kan komme til live igen. At eje jord er psykologisk vigtigt, og der er ingen erstatning for det…. Industriarbejderen er et patetisk, rodløst væsen, og hans aflønning i penge er ikke håndgribelig, men abstrakt... Fordi den psykologiske belønning er utilstrækkelig, gør arbejderen oprør mod sin arbejdsgiver og mod "kapitalismen" som helhed. Vi har alle brug for næring til vores psyke. Det er umuligt at finde sådan næring i bylejemål uden en plet grønt eller et blomstrende træ. Vi har brug for et forhold til naturen. Jeg er selv bare en kultur-coolie, men jeg har stor glæde af at dyrke mine egne kartofler... Et dyr i fangenskab kan ikke vende tilbage til friheden. Men vores arbejdere kan vende tilbage. Vi ser dem gøre det i kolonihaverne i og omkring vores byer; disse haver er et udtryk for kærlighed til naturen og til ens egen jordlod... Jeg er fuldt ud forpligtet til ideen om, at menneskets eksistens skal være forankret i jorden.
Seneste indlæg
Lys
af Anonym
01/04/2025 20:08
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
30/03/2025 18:01
Eid-Al-Fitr
af somo
29/03/2025 07:50
Ramadan
af somo
23/03/2025 14:33
Hvad er meningen?
af Hanskrist
05/03/2025 10:46
Nyheder fra DR
Dødstal efter jordskælv stiger til ove..
02/04/2025 08:46
Novo Nordisk Fondens investeringsselskab..
02/04/2025 08:26
Zoo klar med strategi for årets pandapa..
02/04/2025 08:13
Israel annoncerer stor udvidelse af oper..
02/04/2025 07:04
Byrådsveteran fra Herning stopper efter..
02/04/2025 07:01
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Syv meter lang pukkelhval skyllet i land..
02/04/2025 06:34
Mærsk-ejer vil afnotere Svitzer efter u..
02/04/2025 06:16
Siumut står som kommunalvalgets store v..
02/04/2025 06:06
Novo-investeringsselskab sikrer rekordh..
02/04/2025 06:00
Vestjysk fiskenet redder ukrainske liv: ..
02/04/2025 05:50