0
registrerede
181
gæster og
189
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Religionerne har fejlet
|
Jeg startede denne tråd med ord som følgende (her let redigeret):
Når jeg ser på de religioner, jeg kender til, bliver min konklusion, at de alle har fejlet!
Det er især dét, at vi mennesker hæver os op over alt andet her i verden, samt dét, at det guddommelige trækkes ned på et for os mennesker kommunikerbart niveau, der for mig er naivt og egocentrisk storhedsvanvid - parret med småligt snæversyn.
Vi mennesker har kun eksisteret i meget kort tid i dette univers på en enkelt planet tilhørende en enkelt af utallige stjerner, og vi vil i øvrigt meget muligt uddø – pga. vores adfærd – eller måske pga. et meteor-nedslag af den slags, der udryddede dinosaurerne, så at hæve sig over verden, der fortsat vil eksistere, er for mig egocentrisk storhedsvanvid.
Og at gøre det guddommelige til et menneskelignende væsen, som vi kan kommunikere med, det er for mig at se en groft hovmodig nedgørelse af det absolutte mysterium: Det guddommelige.
Set i dette perspektiv vil jeg mene, at en mindre fejlende religion vil være baseret på: Det guddommeliges absolutte ufattelighed for os mennesker. Verdens Værens vidunderlige mirakel. Vi mennesker en uhyre lille del - men dog en del - deraf.
Dette kan motivere til – i taknemmelighed – fuldt ud at bruge vore givne evner i altomfattende omsorg og kærlighed.
Det undrer mig, at ingen endnu har kommenteret en så enkel og ligetil "religion", der dog giver livet en klar mening 
Arne.
|
|
|
|