0
registrerede
5
gæster og
227
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Tikka
Emne: Re: Har kristendommen patent på kærligheden
|
1. Johannes 4:7-21 https://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline/1_Joh/4
Den, der ikke elsker, kender ikke Gud, for Gud er kærlighed vers 8
***
Du skriver: Du SKAL elske!!!
… og poster et salmevers – vers 3 fra salmen: Altid frejdig, når du går
1 Altid frejdig, når du går veje, Gud tør kende, selv om du til målet når først ved verdens ende!
2 Aldrig ræd for mørkets magt, stjernerne vil lyse! Med et Fadervor i pagt skal du aldrig gyse!
3 Kæmp for alt, hvad du har kært, dø, om så det gælder! Da er livet ej så svært, døden ikke heller.
Chr. Richardt 1867 https://www.folkekirken.dk/om-troen/salmer/altid-frejdig-naar-du-gaar
Du skriver forinden … og jeg plukker – og fremhæver med farve i din tekst:
Her et indlæg jeg skrev til Kræn-p, Kristian, for over 10 år siden om hvorvidt kristendommen med rette kan betegnes som kærlighedens religion pr se:
OG ...
Mennesket er født til aktivt lidende/elskende virksomhed (født med en stor portion passioneret livskraft, vitalitet og aggressivitet for at overvinde modstand), og går ikke af vejen for at arbejde og elske, engagere sig og lide for en sag, ofre og tilsidesætte sig selv for en sag. Der er ingen frygt i kristendommen for kærlighedhedens smerter, for den smerte der ledsager et brændende engagement for personer og sager.
OG …
I øvrigt er hjernen indstillet på at belønne smertefyldt og lidelsesfyldt engagement, arbejde, indsats og anstrengelser (endorfinerne taler deres tydelige sprog). Så Kristus-vejen, arbejdets, kampens og lidelsens vej (metode, den vestlige metode) er ikke en hovedløs naturstridigt vej, spor, at slå ind på.
Så alt i alt forstår jeg, du mener, at kristendommen er som skabt til et menneskes livsforløb –
… jeg skal gå - og kæmpe på guds veje - lidt kort sagt …
Jeg savner dog et svar på, om gudløse ikke kan elske, når de ikke kender gud - Den, der ikke elsker, kender ikke Gud, for Gud er kærlighed
eller om der er tale om 2 forskellige slags kærlighed for den troende og den ikke troende –
men ellers er vi nok enige om, at mennesket ikke kan leve uden kærlighed.
¨¨¨¨
|
|
|
|