0
registrerede
157
gæster og
239
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: "Bibelen ikke troens mål"
|
Hej Tikka.
Du spø'r:
Er det noget du praktiserer selv? - at du spø'r dig selv: Hvad ville Jesus Kristus have gjort, hvis han var i min situation - lige nu? - og så forsøger - efter bedste evne - at leve sådan. Mit svar: Det ville være en storsnudet overdrivelse at svare: Ja. Men når jeg f.x. erfarer om et menneske, der - set med mine øjne - gør noget forkert, så sker det ofte, at jeg i stedet for at tænke "forbrydelse og straf" spontant får "arv og miljø" i tankerne.
Hvorfor begik forbryderen sin forbrydelse? Forbryderen blev dog født som et uskyldigt barn og kan da ikke have ansvar for sine arveanlæg - ej heller for det miljø han/hun som barn vokser op i!
Så hvor kommer "synden" ind i billedet?
Skal vi straffe forbryderen - eller skulle vi hellere hjælpe ham/hende til et bedre liv?
Jeg hælder til det sidste - og i mit billede af kristendommens Jesus her på jorden fornemmer jeg efterfølgende, at det vel egentlig er i hans ånd - Jesus - og en af de store kvaliteter i kristendommen.
M.v.h. Arne
|
|
|
|