annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
ER DU GAL MAND
Hvem er online?
0 registrerede 176 gæster og 228 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Paradis ...

Hej Tikka.

Du skrev, #25025 - 28/03/2018 19:56:
Citat:
Jeg tror ikke på guds rige på jord, hvor kun de retfærdige bor efter guds indgriben.

Denne gud findes kun i menneskets hoved, og har været til meget fortræd, ved bland mere at gi' sit udvalgte folk et andet folks jord.

Kunne jeg bestemme skulle religion være forbudt.

Religion og menneskets eget begær er årsag til krig og elendighed.

Jeg tror ikke, menneskene kan finde en fælles – hvad skal jeg kalde det? - fælles miljøværdier at handle efter.
Der er alt for mange interesser på spil, og derfor tror jeg, vi kan se frem til flere borgerkrige i "vort" område samt, at islam vil blive bestemmende over vort liv på sigt, som kristendommen har været – fordi mange mennesker med denne religion vandre væk på grund af manglende livs grundlag og krig der hvor de bor – samt ønsket om samme levestandard som os.

"Mit paradis" er religionsfrit og et sted hvor mennesket selv kan tænke og handle til alles bedste – hvor vi erkender vi er en del af helheden – og hvor ingen er underlagt et andet menneskets "love og regler" med mindre man selv vælger at underlægge sig dette.
Dette – mit paradis - er lige så umuligt som dit og bibelens paradis – og imens vi snakker vil klima forandringerne blot blive værre og værre.
Vi har ingenting at skulle ha' sagt, ud over at være en politisk forbruger og handle i overensstemmelse med egen samvittighed.
Min replik:
Det er jo da noget af et "ateistisk manifest", du kommer med her, og gætter jeg rigtigt, er det en kristentro, du har forladt - nok ikke uden forståelig bitterhed, siden du ønsker alle religioner forbudt - begrundet med religionernes meget lange "synderegister" - hvad jeg finder meget relevant.

Tillige er du synes jeg meget pessimistisk angående dit "Paradis", "hvor mennesket selv kan tænke og handle til alles bedste – hvor vi erkender vi er en del af helheden – og hvor ingen er underlagt et andet menneskets "love og regler" med mindre man selv vælger at underlægge sig dette." - gode ord på en hjemmeside, der hedder Trosfrihed tommelop

Når jeg siger "pessimistisk", er det fordi vi mennesker jo trods alt har evnen til omsorg - for andre mennesker - for naturen - for kloden - og jo også for os selv blinker
Evnen til omsorg har man også set hos sæler, hvor det er set, at én sæl kan give afkald på noget føde til fordel for en mere trængende anden sæl.
Dét, jeg tror, vi mangler, er noget, der kan stimulere denne evne.

Det findes i kristendommens næstekærlighed, og i Koranen er der bud om at yde omsorg for vejfarende og for dyr, ligesom jødedommens ti bud på en lidt mere barsk måde jo også indeholder omsorg.

Dér, hvor jeg mener, det går galt for disse religioner, er, at de forlanger tro på en gudsforestilling, der ikke er holdbar, en tro, der kan misbruges - og bliver misbrugt - af præsteskaberne.
"Skæbnens magt" og "skabelsens magt" har man reduceret til noget, der ligner nyfødte børns forhold til deres forældre.

Så har man pludselig en Gud, som jøderne kan forhandle med, som de kristne kan bede til, og som muslimerne kan adlyde.

Hvis vi opgav disse "solstrålehistorier" og erkendte, at vi absolut intet ved om, hvad vi kalder "Gud", tror jeg, der ville blive meget mere plads til vore evner for omsorg.

Men "troende" opgiver næppe gerne "troens tryghed", og det er så her, jeg mener, at hvis vi kunne starte med at stimulere vore medfødte evner for tolerance, så ville der alligevel være muligheder for visioner om - lidt efter lidt - at skabe "Paradis på jord".

"Troen på Gud" skulle nok på sigt erstattes med "troen på os selv" - som det ufattelige vidunder hele verden - og dermed også vi - er blinker

Er det nu også sikkert, at det er fuldstændig håbløst? blinker

M.v.h. Arne smiler
Seneste indlæg
Religioner globalt set
af Hanskrist
07/05/2025 11:04
Misforståelsen
af somo
05/05/2025 08:30
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Nyheder fra DR
Tyskland vil afvise asylansøgere ved gr..
07/05/2025 18:34
LIVE Bliver Silkeborg eller Brøndby pok..
07/05/2025 18:16
Region Hovedstaden indfører ansættelse..
07/05/2025 17:26
Asgreen skal køre Giro d'italia for fø..
07/05/2025 16:38
USA's vicepræsident: Rusland beder om f..
07/05/2025 16:16
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Udlændinge er tilbage i dansk politik. ..
07/05/2025 16:30
Kristeligt Dagblad mener: Pengegriske bo..
07/05/2025 16:30
Fører død i ulykke med to biler ved Sk..
07/05/2025 16:29
Robot i menneskeform kan blive en fremti..
07/05/2025 16:00
Afhøringer i sag om genopdragelse: Kvin..
07/05/2025 16:00