1
registreret
(1 usynlig),
44
gæster og
133
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Simon
Emne: Re: Ateisme
|
Jamen dog, har man set mage, om ikke vor lille ”agnostiker” omsider viser det fint pudsede kristusikon frem til off. beskuelse: ”Så lykkedes det alligevel - omsider - at nå frem til en vis gensidig forståelse, idet vi "afdogmatiserer "Kristus, Guds Kærlighed" ind i verden."
- Tja, så mangler vi bare at se offerrollen lagt pænt tilbage i skuffen, nu bønnebogen troner opslået på natbordet ved siden af åndslyset, der jo næsten blæser med guddommelig styrke, hi hi…;)
Tilbage i Trosfriheds livlige dage, var der godt nok en del der undrede sig over hvad gutten her egentlig mente med, i indlæg på indlæg at sidde og postulere ateisme/agnosticisme som bare en anden trosretning, for så i himmelråbende uvidenhed at fortsætte med at rode tro og viden sammen årene efter. Jeg mindes ingen oppegående debattører, der var i tvivl om hvad de blev præsenteret for, bare en lummerkristen forargelse over lodrette afvisninger af det tull der lagdes frem – de sædvanlige kreationistiske fantasier. Og som i alle de andre tråde med samme indhold, endte han også her med at hæve kristusikonet mod himlen med våde øjne – som det også dengang sagde: jamen det ér da sødt – trods manglen på egentlig og interessant tankegods. Så, tak for endnu en genudsendelse, hr. lægprædikant, mon ikke Somo er stolt over sin bogholder…;)
mvh Simon
|
|
|
|