annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Limfjorden Nørresundby siden
Hvem er online?
0 registrerede 82 gæster og 1072 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Så er der linet op...

Jeg tror øllerne overmandede mig - hvorfor kører jeg ud af disse tangenter...


Du skal ikke undskylde noget ABC

at du kører ud af disse tangenter, spiller på disse tangenter du gør, kan jeg/vi kun hilse velkommen, du tilfører trosfrihed med din person og dit udtryk på tangenterne, noget nyt og væsentligt, du er modig og du er tydeligvis intelligent

Du skal have tak for at du er så sej og insisterende på at præsentere os for Vandrer mod lyset, for langsomt, i små bidder, begynder jeg at bide mærke i noget såvidt denne bevægelse

Og selvfølgelig kan man udarbejde en forsoningslære ud fra hvad Paulus skriver (så jeg må give dig ret heri). Selv om det ville være imod Paulus natur og hvad han står for at udvikle en sådan lære, ja han ville kalde det tom menneskelig filosofi og spekulation. Men at eftertiden med udgangspunkt i hvad Paulus har skrevet føler sig fristet til ligefrem af udvikle en forkromet forsoningslære er bare hvad der er sket, og det sket selv om Paulus ville have modsagt og frabedt sig sådan noget intellektuel pjat. Men at man kan gøre det hvis man har hang til teologisk filosofisk spekulation, sylter kristendommen ind i græsk filosofisk teologisk, metafysisk, skolastisk spekulation, ja det er jo det der er sket, men det er ikke i overensstemmelse med den gode Paulus at gøre sådan.

Da Paulus dør, taber han til Kirken, eller Kirken udvikler sig rask væk fra det Paulus står for. En stor renæssance af Paulus kommer med Luther og reformationen, og igen med Albert Schweitzer og igen i vore dage med en række marxistisk orienterede filosoffer.

Og i Danmark er vi begavet med en betydningsfuld religionsfilosofisk tænker der som noget helt nyt præsenterer os for den paulinske spiritualitet på et neurobiologisk grundlag, og i kritisk dialog med new age mindfulness buddhismen. Er det dig selv du taler om Hans? Religionsfilosofisk set har Danmark nok aldrig haft så interessant en stemme nogensinde. Tænk hvis du ikke bliver opdaget mand! Ville det ikke være synd?

Se ABC, du Kærlighedens ABC, sådan har jeg også mine tangenter jeg kører ud af, spiller på konstant den samme melodi ville nogen nok sige. Men at vi har tangenter at spille på ABC det skal vi prise os lykkelige over og vi er forpligtiget til at forsætte med at spille ud af disse tangenter. Talent og evner forpligtiger os. Og ja vi har X-Factor tilligemed som Gerth også. Vi kopierer ikke, nej vi taler originalt ind i verden. Og det er sgu forfriskende, virkelig noget nyt også.
Seneste indlæg
Lys
af Arne Thomsen
10/03/2025 17:55
Ramadan
af somo
07/03/2025 13:44
Hvad er meningen?
af Hanskrist
05/03/2025 10:46
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
04/03/2025 19:19
Vigtige præciseringer
af somo
27/02/2025 18:20
Nyheder fra DR
Kystvagt indstiller eftersøgning efter ..
11/03/2025 00:41
På grund af tåge er Øresundsbroen nu ..
10/03/2025 23:27
Paven er i fortsat bedring
10/03/2025 21:24
Danske soldater skal trænes i at bruge ..
10/03/2025 21:11
Syriens præsident og kurdisk militslede..
10/03/2025 21:05
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Dommer afviser at beordre Trump til at f..
11/03/2025 00:40
Frygt for recession får amerikanske akt..
10/03/2025 22:36
Øresundsbroen spærret i begge retninge..
10/03/2025 21:09
Syrien melder om flere israelske luftang..
10/03/2025 20:48
Mand afgået ved døden efter lejligheds..
10/03/2025 19:51