annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
September Rødhus strand
Hvem er online?
0 registrerede 157 gæster og 201 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Tikka
Emne: Re: Hvad er meningen?


Citat:
,,Men jeg siger jer sandheden: Det er det bedste for jer, at jeg går bort. For går jeg ikke bort, vil Talsmanden ikke komme til jer; men når jeg går herfra, vil jeg sende ham til jer.,,


Citat:
"Dette vers er et udsagn i nuet, der taler om en fremtid, der forstås som en kommende realitet".

,,Ja men den fremtid Jesus taler om er jo for længst blevet NU'tid nemlig da Jesus gik bort.,,


SVAR:
Korrekt hvis man tror på opstandelse.
Hvis ikke. Er de troendes ide om Helligåndens tilstedeværelse grundet Jesu død og opstandelse fantasi.

Han gik bort, men hvorhen - og hvorfra kommer Talsmanden?

**

Men jeg siger jer sandheden: Det er det bedste for jer, at jeg går bort. For går jeg ikke bort, vil Talsmanden ikke komme til jer; men når jeg går herfra, vil jeg sende ham til jer.

SVAR: Skriftstedet som du selv har bragt på banen, da du mener, det skulle vise, at spiritualiteten i kristendommen ville svækkes, hvis Kristus genkomst ville indfinde sig - Genkomsten som mange kristne tror vil ske. Herunder den lokale præst.
Citat:
,,Jeg svarede: Jamen, ånden vil da ikke forsvinde ved Jesu genkomst. Når gud bliver alt i alle, blot vil håbet være sket fyldest.,,

HK`s svar: ,,Jo hvis Jesus genkomst er som du fejlagtigt opfatter det, vil folk svækkes i ånden - ihvertfald ifølge Johannes Evangeliet - pludselig bliver kristendommen Jesus tro. En kraftig svækkelse den kristne SPIRITUALITET, som at tro på Bibelen er en kraftig svækkelse af den kristne SPIRITUALITET.,,

SVAR: Min forståelse af Jesu genkomst er, det skulle ske lige før de hellige - både de døde og levende bliver ,,hentet,, af Jesus og forvandles til et himmelsk evigt liv. Begge hændelser ganske usynligt for øjet, lige før dommens dag, som Paulus også først troede ville ske i hans levetid på jord, men det er klart, hvis forventningen opfyldes ændre den åndelige oplevelse sig.
… men de kristne venter stadig. Hvorfor? Hmm – måske fordi jorden ikke er renset for ugudelige, og der stadig er kristne på jord?

*
*

Mennesker tror sig kristne på forskellig vis, men vi læser, at troen er tom uden opstandelses begivenheden. Opstandelsen som den lovede Talsmand netop skulle være et bevis for. Ellers vil der jo være tale om fantasi, hvad jeg i øvrigt mener, der er alligevel.
… men Paulus troede på opstandelsen, Jesu komme og bortrykkelse til et evigt liv i himmelen, som guds adopterede søn.

Citat:
Men når det prædikes, at Kristus er opstået fra de døde, hvordan kan så nogle af jer sige, at der ikke findes nogen opstandelse fra de døde? Hvis der ikke findes nogen opstandelse fra de døde, er Kristus heller ikke opstået; men er Kristus ikke opstået, er vores prædiken tom, og jeres tro er også tom. Vi kommer så også til at stå som falske vidner om Gud, fordi vi har vidnet imod Gud, at han har oprejst Kristus, som han altså ikke har oprejst, hvis døde ikke opstår. For hvis døde ikke opstår, er Kristus heller ikke opstået; men er Kristus ikke opstået, er jeres tro forgæves, så er I stadig i jeres synder, og så er også de, som er sovet hen i Kristus, gået fortabt. Har vi alene i dette liv sat vort håb til Kristus, er vi de ynkværdigste af alle mennesker.
https://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline/1_kor/15

Det ,,sjove,, er, at han stadig mente gud var en realitet, hvis man antog der ingen opstandelse var.

Han troede han skulle være konge og dommer sammen med Kristus og andre hellige, og dømme både det himmelske og det jordiske.
Citat:
Eller ved I ikke, at de hellige skal dømme verden? Og når verden dømmes af jer, er I så ikke gode nok til at dømme i ubetydelige sager? Ved I ikke, at vi skal dømme engle, for slet ikke at tale om jordiske forhold?
https://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline/1_kor/6

Jeg kan jo undre mig, hvem Paulus ville dømme på jord, efter de hellige var blevet bortrykket til himlen.
De ugudelige? - men hvem skal så bebo jorden, når gud bliver alt i alle.

***

Det var det. Jeg er væk en tid.

***
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
05/05/2025 08:30
Religioner globalt set
af Arne Thomsen
03/05/2025 18:30
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Nyheder fra DR
Natur-undersøgelse aflyser ølfestival ..
06/05/2025 17:00
15 bøder til forældre med børn i bile..
06/05/2025 16:55
E45 genåbnet ved Århus
06/05/2025 16:30
Storbritannien og Indien indgår handels..
06/05/2025 15:32
Ukraine og Rusland udveksler 205 krigsfa..
06/05/2025 15:31
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Israel bomber international lufthavn i Y..
06/05/2025 14:29
Færdselsbetjente udskriver 15 bøder ti..
06/05/2025 14:27
Merz bliver tysk kansler i andet forsøg..
06/05/2025 14:22
Mærker du angst eller glæde af at tæn..
06/05/2025 14:20
Transportminister har tillid til Dao tro..
06/05/2025 14:10