annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
SÃ¥ er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
IKON AF KRISTUS
Hvem er online?
0 registrerede 170 gæster og 237 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: En døgnflue ...

Citat:
Tikka:

selv om vi vel ikke kommer uden om, at lige meget hvor nuet – begrebet nuet befinder sig, ville de ikke eksistere, hvis mennesket ikke havde en bevidsthed.



Nemt at svare på. Hvis der ingen bevidsthed var ville der kun være nuet.

Altid en orientering mod her og nu.

Men takket være bevidstheden er vi ikke prisgivet nuet - fordi med bevidstheden kommer erfaringen (hukommelse og læring) og forestillingen om en ny og anderledes fremtid - hvis vi gør sådan og sådan istedet for som vi altid har gjort.

Det er bevidstheden der gør at vi ikke er prisgivet nuet.

Nuet er ingenting (andet end tiden der går og vi der er passive tilskuere). Selv og verden er alt. Det er vores fysiske kropslige biologiske sanselige i verden værens engagerede eksistens der betyder alt. Hvad er det vi vil??

Vil vi være aktive i den grønne omstilling. Og om aftenen bringe klarhed over at forstå fx den paulinske i Kristus SPIRITUALITET.

Alle mennesker har et kald - der er en mening med alle menneskers liv. Og dette selvfølgelig set i forhold til evner og anlæg og ønsker og drømme.

Nuet er for uvirksomme mennesker der ikke aner hvad de skal bruge tiden på = deres liv på - få det til at gå med - og det fordi de ikke har fundet deres kald og meningen med deres liv.

Selvfølgelig har specialiseret og dog monoton lønslave arbejde været skyld i at folk er blevet magelige forbrugere der ikke aner hvordan de skal få deres megen fritid slået ihjel. En af måderne er at at gøre sig selv livløs - fjerne alle emotionelle motivationelle rørelser og følelser og så opleve noget nogen kalder nuet.

Det moderne menneske aner ikke hvad det skal gøre ved sine indre meget store sjælskræfter og emotionelle motivationelle rørelser og store kræfter og energier. Og mange har helt opgivet at finde ud af hvad vi huser af indre drivkræfter og derfor bruger man istedet sin tid fra morgen til aften at gøre sig selv livløs - uden emotionelle motivationelle rørelser og drivkræfter - fordi man skal være så død at man kan opleve ro og være i nuet.

Denne luksus skyldes selvfølgelig at man i vores moderne samfund ikke behøver arbejde for føden og husly længere. Så tiden - at få den slået ihjel er det helt store problem. At gøre sig selv så død som muligt er den medicinske bedøvelsesmiddel og afslapningsmiddel folk anvender for at slå sig selv ihjel.

Ingen moderne mennesker tør konfrontere sig selv med at vi huser så enorme store sjælskræfter emotionelle motivationelle drivkræfter og at vi via en kontakt til disse har et kald der gerne skulle stå mål med vore evner og være i overensstemmelse med vore drømme og ønsker.

Moderne mennesker undersøger ikke deres drømme som ellers er kongevejen til os selv - vores kald her i livet.

Mennesket er sig selv nærværende ved at være fraværende det vi kalder nuet og det fordi nuet intet betydningsfuldt er ved siden af det meget mere betydningsfulde nemlig at være sig selv og sin i verden værens engagement og kald her i livet nærværende.

Det moderne menneske er fanget i et vakuum, i et tomrum, i meningsløshed og det aner ikke hvad det skal få tiden til at gå med.

New Age anbefaler at gøre sig selv livløs - døv overfor alle følelser og emotionelle motivationelle drivkræfter i sjælelivet. Og så havne i et tomt nu af væren.

Det småborgerlige samfund tilbyder forbrug og nydelsessyge forlystelser og oplevelser.
Seneste indlæg
Religioner globalt set
af Hanskrist
07/05/2025 11:04
Misforståelsen
af somo
05/05/2025 08:30
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Nyheder fra DR
Far sigtet for vold og trusler mod eksko..
08/05/2025 10:09
17-Ã¥rig har meldt sig selv for knivstik..
08/05/2025 09:21
USA annoncerer aftale med Storbritannien..
08/05/2025 09:06
Mærsk øger omsætning til over 87 mill..
08/05/2025 08:36
Kvinde sigtes for vold med døden til fÃ..
08/05/2025 08:20
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Dronning Margrethe aflyser besøg på gr..
08/05/2025 07:52
Far forskansede sig med børn: Ikke bang..
08/05/2025 07:49
Dreng har meldt sig selv efter knivangre..
08/05/2025 07:31
Mens vi venter på 2'eren: Nintendos sal..
08/05/2025 07:22
Keir Starmer løfter torsdag sløret for..
08/05/2025 07:08