1
registreret Arne Thomsen
12
gæster og
79
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Anonym
Emne: Re: Min meditation
|
Ole altså!
1) Forstår du ikke, at hvis du bringer kilder, så skal du også levere kildekritikken?! Det er himmelråbende med jer ateister på disse debatter...! I tror, at I kan fremsætte hvad som helst - påstande og kilder f.eks. - og at det så er op til andre at gå i kødet på det. Nej, Ole, en forskers arbejde består i aller højeste grad af at være kritisk og kunne nuancere både sit sprog og sin problemstilling og sin begrebsbrug.
2) Det er en skam, at en mand, der kalder sig forsker, ikke forstår, at meditation er et begreb, der indgår i mange forskellige kulturer og tider og som sådan må forstås i højere grad hermeneutisk og fænomenologisk end positivistisk, som Ole Bjørn ellers lægger op til med sine referencer til nogle observationer af hjernebølger (hvilket blot er ét aspekt af flere omkring dette fænomen).
3) At Ole så heller ikke vil nuancere forskellene på begreberne selvsuggestion og (en ændring i) hjernebølgefrekvens, men slå dem i hartkorn, viser yderligere, at han - som mange andre ateister på debatterne - ikke forstår, at sprog og forståelse er en hermeneutisk proces, og at der - især hvad angår oplevelsesorienterede fænomener - er solide strejf af fænomenologiske aspekter.
Til sidst vil jeg gerne bede dig tage vores opfordring til efterretning: Lad nu være med at ødelægge debatten med din personfnidder.
|
|
|
|