annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
To verdener så forskellige
Hvem er online?
1 registreret somo 15 gæster og 218 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Tikka
Emne: Re: Lys


Citat:
Har menneskene brug for at kende guds mysterier?



***

Prædikeren skriver:

Endeløs tomhed,
sagde Prædikeren,
endeløs tomhed,
alt er tomhed.


Men også:
Frygt Gud, og hold hans bud, det skal alle mennesker!

… og så er livet ikke tomt, men meningsfuldt.

***


Citat:
Er det nødvendigt at kende meningen med livet?


Livet får sin mening gennem bevidsthedens tolkning af vores omstændigheder, men ja, de fleste har nok et formål, de forfølger.
Dybest set handler det vel for mennesket om at sætte børn i verden og forberede sig på døden, selvom livet udfyldes på utallige måder mellem fødsel og død.


***


Citat:
Hvis kærlighedens kildevæld åbenbares, strømmer visdommens klare vand, som kalder os til at drikke og handle med endnu større integritet i Gud.


Ja, hvis man tror på Gud og hans ord, så er det fra ham, visdommen og kærligheden kommer, og derved vi er i stand til at følge Guds principper.



***

Citat:
Er det nødvendigt at være, at fyldes af lykke, at elske hvert et væsen?


Nej du kan jo tage dig af dage, men hvis man drages af gud og ,,kærlighedens kildevæld åbenbares,, vil dette i sigselv give en tilfredshed og glæde, da man derved får en mening med livet, når gud er den bagved liggede årsag til ,,det hele,, - vil jeg mene.

***

Citat:
Er det nødvendigt at blomstre i Gud?

Jamen, kan man selv bestemme det, når det er gud som drager, og åbenbaringen sker.

Forståelse er vel, at mennesket er guds redskab.

Citat:
Ananias svarede: »Herre, jeg har hørt af mange, hvor meget ondt denne mand har gjort mod dine hellige i Jerusalem. Og her har han fuldmagt fra ypperstepræsterne til at fængsle alle dem, der påkalder dit navn.« Men Herren sagde til ham: »Gå! For han er det redskab, jeg har udvalgt til at bringe mit navn frem for hedninger og konger og Israels børn, og jeg vil vise ham, hvor meget han skal lide for mit navns skyld.«

https://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline/apg/9

***

Citat:
Intellektet kan måske ikke besvare dette, men hjertet besvarer det med et JA uden yderligere trang til argumentation.

Det er klart. Hvis ikke man vil adlyde kan hjertet ikke sige ja, men ellers er det vel åbenbaringen fra ,,kærligheds kildevæld,, man adlyder fordi den giver mening.


Citat:
En mand havde to sønner. Han gik hen til den første og sagde: Min søn, gå ud og arbejd i vingården i dag. Men han svarede: Nej, jeg vil ikke! Bagefter fortrød han og gik derud. Så gik han til den anden søn og sagde det samme til ham. Han svarede: Ja, herre! men gik ikke derud. Hvem af de to gjorde deres fars vilje?«


https://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline/matt/21



... men fortæl mig om begrebet gud, og de førnævte mysterier
Seneste indlæg
Misforståelsen
af somo
18/04/2025 08:58
Lys
af Hanskrist
18/04/2025 04:14
Den religiøse spirituelle dimension
af Arne Thomsen
14/04/2025 19:37
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Eid-Al-Fitr
af somo
29/03/2025 07:50
Nyheder fra DR
Hæsblæsende comeback får Manchester U..
18/04/2025 09:34
USA og Ukraine skal forhandle mineralaft..
18/04/2025 09:34
Nyrepatienter kan nu blive behandlet på..
18/04/2025 09:08
Fodboldskole skal gøre de unge interess..
18/04/2025 09:02
Dommer forhindrer en gang til Musk i at ..
18/04/2025 07:26
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Rubio vil se resultater i Ukraine - elle..
18/04/2025 07:11
Venedigs turistskat er tilbage med dobbe..
18/04/2025 06:48
Kamp om tyske redepladser sender mange s..
18/04/2025 06:00
Kristeligt Dagblads kulturquiz: Test din..
18/04/2025 05:00
Skyer vil fortrænge solen i grå påske..
18/04/2025 04:24