1
registreret
(1 usynlig),
28
gæster og
1453
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Anonym
Emne: Re: Åndelig Føde
|
Hej Arne
Ja, det er jo flot, at du ved, hvad Guds vilje er. Her er jeg jo i en meget lavere position, har kun oplevelsen af det guddommelige og den inspiration, det giver mig.
Jeg tror, at vi skal passe på med at klistre ord på den andens udgangspunkt. Hvad du mener med "ved" er nok anderledes, end hvad jeg selv oplever.
Hvis jeg skulle bruge ordet "ved" - hvilket jeg vist ikke har gjort - så ville det i åndelige spørgsmål være i form af intuitiv erkendelse hinsides sprog og "alle matematiske formler".
Du er bestemt ikke i nogen "lavere position" set med mine øjne. For mig er åndelige ståsteder ikke placeret på en vertikal linje med positioner og rang. Vi kommer med hvert vores netværk af antagelser og oplevelser - samt en mangfoldighed af sprog hvor vi måske endda vægter de samme ord forskelligt - og det kan være lidt af en labyrint at bevæge sig rundt i sammen. Men der også den enkelthed, at vi begge ser ud til at mene, at uselvisk kærlighed for os er helt centralt.
Kh Thomas
|
|
|
|