annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Et kig ud af vinduet i Rødhus
Hvem er online?
0 registrerede 10 gæster og 178 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Åndelig Føde

Hej Thomas.
Jeg har med interesse læst dit indlæg, og det første, der slår mig, er, hvor meget jeg har forandret mig, siden jeg oplevede det guddommeliges væren i alt.
Der skete jo dét, at jeg fik respektfuld og medfølende kærlighed til alt - og blev klar over, at dét er, hvad jeg skal bruge mit liv til.
Jeg blev også klar over, at det guddommeliges væren er enkel og ligetil - og samtidig så stort og ufatteligt, at det er håbløst for blot et menneske, som mig, at nå nogen som helst viden herom.
Forsøg herpå er for mig spild af kræfter, der i stedet kan bruges på aktiv kærlighed. Jeg skriver "for mig", fordi jeg ikke vil gøre mig klog på andres åndsliv,
Dét er så min aktuelle metanoia, "en transformativ forandring i hjertet; især en åndelig omdannelse", som beskrivelsen er i linkets danske version i afsnittet: Betydning. Engelsk: "a transformative change of heart; especially: a spiritual conversion,"

Og når du skriver om mig:
Citat:
Jeg kom til at tænke på - nu hvor du gerne vil afholde dig selv fra at udtale dig om Gud - om det ikke er tæt på umuligt. Du siger vel sådanne ting om det guddommelige som: Er i alt, bag alt/verdens væren, uudgrundelig, evig, osv. Dette er vel også "at sige noget" ...(?)
Så er jeg nødt til at nævne, at det eneste jeg kan hævde om det guddommelige, det er det første, du nævner: Er i alt.
Dét kan jeg hævde, fordi jeg har oplevet det, men det er det eneste, jeg har oplevet - og stadig oplever - og jeg har ikke behov for at opleve mere.
Dét, jeg har behov for, er at samle de få kræfter, jeg har: om kærligheden smiler

Jeg kommer til at tænke på den første af saligprisningerne:
Citat:
Salige er de fattige i ånden,
for Himmeriget er deres.
Måske jeg skulle søge at blive lidt mere "fattig" blinker

I øvrigt en fornøjelse at se ordene fra den ortodoks kristne Kallistos Ware igen.

Ligeså dine ord:
Citat:
åbne øjnene for lyset
og
Citat:
en vedvarende tilstand, en hjertets og viljens disposition

M.v.h. Arne agnostisk pan"teist" - ærbødighed, nøjsomhed, empati, harmoni, kærlighed smiler heart
Seneste indlæg
Den religiøse spirituelle dimension
af Tikka
11/04/2025 11:37
Misforståelsen
af somo
08/04/2025 09:34
Lys
af Hanskrist
04/04/2025 13:08
Eid-Al-Fitr
af somo
29/03/2025 07:50
Ramadan
af somo
23/03/2025 14:33
Nyheder fra DR
Fire såret i russisk angreb mod Ukraine
12/04/2025 09:18
Trump erstatter portræt af Barack Obama..
12/04/2025 08:48
Jordskælv rammer Papua Ny Guinea
12/04/2025 07:13
Fem milliarder fra landbrugsstøtten ska..
12/04/2025 07:06
Røde Kors' internationale præsident ka..
12/04/2025 04:14
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Rockveteraner signerer vinyler på plade..
12/04/2025 07:50
Trump-udsending: Ukraine kan deles som B..
12/04/2025 07:00
Busser erstatter tog flere steder i land..
12/04/2025 06:02
Hvorfor dog dramatisere Carstens Jensens..
12/04/2025 06:00
Over halvdelen af danskerne har ikke ska..
12/04/2025 05:06