annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Der er RAV i æ HAV
Hvem er online?
0 registrerede 15 gæster og 150 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Anonym
Emne: Re: Åndelig Føde

Hej Arne

Fra Wikipedia:

In theology, the doctrine of divine simplicity says that God is without parts. The general idea can be stated in this way: The being of God is identical to the "attributes" of God. Characteristics such as omnipresence, goodness, truth, eternity, etc., are identical to God's being, not qualities that make up that being, nor abstract entities inhering in God as in a substance; in other words we can say that in God both essence and existence are one and the same.

https://en.wikipedia.org/wiki/Divine_simplicity

Det ser ud til at være endnu et perspektiv. Hverken med attributter eller uden attributter. Men i stedet for er det, vi normalt ville kalde "attributter", identisk med Guds væren. Når jeg skriver "væren" og ikke "væsen", så er det pga. den sidste linje: I Gud er essens og eksistens ét og det samme (ifølge dette perspektiv).

Jeg kom til at tænke på - nu hvor du gerne vil afholde dig selv fra at udtale dig om Gud - om det ikke er tæt på umuligt. Du siger vel sådanne ting om det guddommelige som: Er i alt, bag alt/verdens væren, uudgrundelig, evig, osv. Dette er vel også "at sige noget" ...(?)

Noget helt andet: Jeg fandt det her, som jeg tror, du selv har skrevet (du citerer Kallistos Ware):

Citat:
"Begyndelsen til frelsen er at dømme sig selv" (Evagrius). Angeren er det sted, hvor rejsen begynder. Som vi så tidligere (kap. 1 Gud som mysterium) betyder det græske udtryk metanoia "at få noget andet i sinde". Rigtigt forstået er anger noget positivt ikke noget negativt. Det drejer sig ikke om selvmedlidenhed eller samvittighedsnag, men om omvendelse, om atter at centrere hele livet om Treenigheden. Anger er ikke at se bagud med beklagelse, men fremad med håb - ikke at rette blikket nedad mod vore egne mangler, men opad mod Guds kærlighed. Omvendelse er ikke at se på alt dét, det ikke er lykkedes for os at blive, men på hvad vi nu kan blive af Guds nåde; og at handle på det, vi ser. At omvende sig er at åbne øjnene for lyset. I den forstand er omvendelse ikke blot en enkeltstående handling eller et første skridt, men en vedvarende tilstand, en hjertets og viljens disposition, som løbende må fornyes indtil livets ende.


Ordene her fra dit citat rører mig:

Omvendelse er ikke at se på alt dét, det ikke er lykkedes for os at blive, men på hvad vi nu kan blive af Guds nåde; og at handle på det, vi ser. At omvende sig er at åbne øjnene for lyset. I den forstand er omvendelse ikke blot en enkeltstående handling eller et første skridt, men en vedvarende tilstand, en hjertets og viljens disposition, som løbende må fornyes indtil livets ende.
Seneste indlæg
Det bedste ved kristendommen
af Hanskrist
12/04/2025 14:18
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
12/04/2025 13:16
Misforståelsen
af somo
08/04/2025 09:34
Lys
af Hanskrist
04/04/2025 13:08
Eid-Al-Fitr
af somo
29/03/2025 07:50
Nyheder fra DR
Stort oppositionsparti udelukkes fra val..
12/04/2025 19:38
Zelenskyj: F16-pilot død i luftkamp i U..
12/04/2025 17:46
Iran efter møde med USA: Der var en pro..
12/04/2025 17:20
Kommune går til kamp mod invasiv art, d..
12/04/2025 17:11
Beredskab i opfordring efter brand: Husk..
12/04/2025 17:07
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Mange danskere har fået palmer: ”Der ..
12/04/2025 18:00
Lærke har slettet nyhedsapps fra sin te..
12/04/2025 18:00
Hvorfor falder påsken på forskellige t..
12/04/2025 18:00
Hamas offentliggør video af gidsel i li..
12/04/2025 17:10
Lystfisker blev fanget i tidevand syd fo..
12/04/2025 17:07