annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
September Rødhus strand
Hvem er online?
1 registreret Arne Thomsen 12 gæster og 79 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Arne Thomsen
Emne: Re: Lyset - et forum for spirituelle mennesker...

Hej Jan.
Jeg kan ikke lade være at spekulere på, hvad det er, der driver dig til igen og igen at stille de samme spørgsmål - samtidig med at du totalt undlader selv at tage stilling til noget som helst, at det du fremfører.
Du har naturligvis din fulde ret hertil, men det bliver mere og mere tydeligt, synes jeg, at der ikke rigtig er nogen, der har lyst at "lege med" blinker

Dog har du fået mig til at tænke lidt mere på de nærmest utallige åbenbaringer, der findes i vi menneskers sind, og som på et tidspunkt er blevet beskrevet skriftligt.
Abraham og Sarah fik besøg af tre mænd. Den ene var Gud.
Moses havde en samtale med Gud ved den brændende tornebusk og fik senere de ti bud af Gud på Sinaibjerget.
Jomfruen Maria fik besøg af Helligånden, hvorved hun blev gravid med Guds Søn.
Jesus tog Peter Jakob og Johannes med sig op til forklarelsen på bjerget, hvor de mødte Moses, Elias og derefter Gud selv, hvorefter de blev pålagt tavshed.
Paulus fik en blændende åbenbaring af Jesus "på vejen til Damaskus".
Muhammed mødte i en grotte på et bjerg ærkeenglen Gabriel, der fortalte ham Guds ord, og som Muhammed efterfølgende fik nedskrevet: Koranen.
Siddhartha Gautama (Buddha) sad under et træ i Bodh Gaya og blev oplyst - fandt den gyldne middelvej og Nirvana.

Men der er jo mange, mange andre åbenbaringer - heriblandt også den danske kvinde Johanne Agerskovs åbenbaringer, der jo førte til Vandrer mod Lyset - og vi skal jo ikke glemme Gerth her på trosfrihed: Helligånden.

Naturvidenskabsmanden Albert Einstein citeres for:
Citat:
My religion consists of a humble admiration of the illimitable superior spirit who reveals himself in the slight details we are able to perceive with our frail and feeble mind.
Albert Einstein
Min oversættelse:
Min religion består af en ydmyg beundring af den uendelige overordnede ånd som åbenbarer sig selv i de spinkle detaljer vi er i stand til at opfatte med vores skrøbelige og svage sind.
Alt dette - og meget mere af samme slags - fortæller mig, at vi mennesker i tusinder af år har søgt at fatte "den store sammenhæng".
At der er en "sammenhæng", det tror jeg på, men at vi mennensker kan fatte den, det tror jeg ikke på.
Jeg tro åbenbaringerne er som lysglimt, der et kortvarigt og begrænset indblik - og så heller ikke mere - og generelt er det min fornemmelse, at vi mennesker sætter vi menneskers rolle i verden alt for højt blinker

Mange almindelige mennesker siger blot: Der er mere mellem himmel og jord... - og egentlig er det vel stort set de samme Einstein siger smiler

Den "religion", der har bedst fat i mig er faktisk panteismen: "Gud er alt. Alt er Gud." - uden at jeg tænker ret meget dybere end det - og med det forbehold, at ordet "Gud" for mig virker alt for nedslidt og misbrugt.

M.v.h. Arne agnostisk pan"teist" - harmoni og kærlighed smiler heart
Seneste indlæg
Lys
af Anonym
12/03/2025 12:54
Ramadan
af somo
11/03/2025 13:12
Hvad er meningen?
af Hanskrist
05/03/2025 10:46
Den religiøse spirituelle dimension
af Hanskrist
04/03/2025 19:19
Vigtige præciseringer
af somo
27/02/2025 18:20
Nyheder fra DR
DR Congos hær og oprørsgruppen M23 vil..
12/03/2025 23:35
Putin besøger Kursk-regionen: 'Ukrainsk..
12/03/2025 22:26
Nu kan du se stjerner derude - og det er..
12/03/2025 20:59
En række pander solgt siden 2020 tilbag..
12/03/2025 19:59
Togbusser forlænges her til aften
12/03/2025 19:26
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
DR Congos hær og oprørsgruppen M23 vil..
12/03/2025 20:15
Medie: Putin besøger Kursk for første ..
12/03/2025 18:24
Minister vil ikke undtage udlandsdansker..
12/03/2025 18:20
Møder om våbenhvile rykker til Moskva ..
12/03/2025 18:04
Der findes mange metoder til selvforglem..
12/03/2025 18:00