0
registrerede
35
gæster og
1484
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Simon
Emne: Re: Poetisk fryd..
|
Hej RM..
Det var fine sager til øjne blå, hvorfor du da lige ska' ha’ en sjov historie, selvfølgelig litteratur, dog en noget misset én af slagsen, ja nogen ville måske sige, at det her da lige godt var kattens: https://forskning.no/2017/11/katt-i-hjemmet-pavirker-genene-vare-beskytter-nyfodte-barn-mot-astma
Let er springet jo mellem misforståelser:
Diskret nysgerrighed 7
Der er sætninger der altid sætter mig hen i mismod, ja, glor mig grimt op i ansigtet. „Så er vi endelig ved dagens ende.” Cigaretten går langsomt ud, alt er meningsløst.
Hvad er det for en ende, er det jordpåkastelsen, en pludselig udsigt fra rullestolen, bliver jeg blind? Bare det at skulle huske, altid huske, et par briller til hver jakkelomme, var det mon alt?
Jeg prøver at stoute mig ud af hængekøjen, gudskelov er der fodbold og kaffe senere. Pause og en hurtigpisser, så tilbage til sofaen, der er snart flere kommentatorer end spillere. Vi tabte, de vandt, og askebægrene spandt åh så forgæves. „Så er vi endelig ved dagens ende.”
- Jac.
Der findes eventyrlige steder, som man aldrig ville forstyrre ved at rejse dertil og se det virkelige, såvel som eventyrlige rejser man bare må betræde. Har du været på tur i Sandemoses Varulven? Man kommer hjem som en anden! Her hører den til blandt favoritterne, gennemtrasket og med et utal af kommentarer og streger, ligner den oplevelsesbogen fra togturen ned gennem Europa, men har kun set enkelte områder den så levende beskriver. Måske den var hans Magnus Opus, en stor læseoplevelse og rejse i mennesket uanset, og man ender ofte med at stå på isen og se ned i hullet.
Nå, god weekend Nissen P.s.: Der er ingen grænser for lokalpolitikeres interesse for mennesker i det omgivne, før kommunalvalg…;)
|
|
|
|