0
registrerede
35
gæster og
1484
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Simon
Emne: Re: Poetisk fryd..
|
Lidt Benny Andersen hører sig til, som noget folkekært der luner, og guderne må vide hvor mange juletræer, han hvert år ligger pakket pænt ind under. Jeg kendte en diakonisse, der havde ham i sin bogreol – han så ganske velbrugt ud, mon ikke hun holdt af digte som dette:
Lige før vinter
Det skråner nedad mod vinter og alt som tøver må gøres forbi. Tar du din byrde på dig blir du fri.
I nat blir dit hjerte synet og alt som lever af frygt må forgå. Vover du undergangen skal du bestå.
Din er den bortvendte himmel. I mørke kan kun du se hvad du vil. Hinsides tanken om frelse blir du til.
*
Eller hvad med…
Natlig Strandpromenade
Bag månedråben fløjter en fugl. Havet tæller langsomt strandens sten.
Pludseligt skænderi fra et sommerhus. Grenen er knækket. Stumperne sigter på hinanden.
Alt kommer over mig i nat. Stilheden nærmer sig skridt for skridt.
*
Pers. har jeg noget med muldvarpe, desværre er det omvendte utænkeligt, men det havde været kækt at gå tisse-af-tur med sin muldvarp før sengetid, stå sammen og grynte veltilfreds, mens man ryster dyret:
Den forårskåde muldvarp
Ved denne tid da de deroppe slipper håret løs hælder stearinen ud af øret ryster tungen ren for krummer og fortielser taler om at grave grøfter ind til hinanden tunneller under gamle skel og slagord
Ved denne tid da alle har sletter til gode og der går forår i bukser og vimpler dukker jeg op af min tue med mine vingeskovle skabt til underjordsflyvning misser mod de letvingede deroppe
Hvad om man købte en kvidreparlør og emigrerede til våren gik ud af sit gode brystbillede slog sig løs i det grønne fandt ud af hvor alle disse rødder ender hvad der blomstrer i toppen af disse seje kabler og strømlinede kloaker
Men mon ikke man ville tulre hjælpeløst rundt støde ind i skarpe lyskanter nyse ustandseligt ende som kastebold mellem storpolitiske skovle Hvorfor give slip på sit gode kaldt som sortseer bedst at mærke mørke omkring sig og dybt under rødder kabler kloaker flittigt gøre dybet farbart.
mvh & gonat-gonat Simon
|
|
|
|