0
registrerede
185
gæster og
1526
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Simon
Emne: Re: Poetisk fryd..
|
Fra digtsamlingen Torso – vandringer i Elysium…
Flygtning
Over det gyngende hav. Hvirvlende sol i luft krydret og tung af en hed tørstende grønheds duft. Rejsende bort fra dig selv. Ind i en sol og på ny vandrende hvileløs gennem en fremmed by.
Blændende lys. Som et skrig flænger det øjet. Du ser huse der brænder og rødt glødende krukker af ler. Dansende farver mod grå fattigdom. Og fra en trang stinkende gyde en mørk klagende stemmes sang.
Spraglet elendighed. Vand drukner i støvet. En blind kravlende menneskebylt rammer dit blik og vil ind. Ind bag din sløvhed ig dybt ind til sin tabte rod. Vandrende hvileløs gennem dit mørke blod.
Gennem dit mørke. Og der ind hvor du blødende står ramt af den skyld som ved skyldighed intet formår. Vandrende gennem dig. Rejst i dig som klage og krav. Standset og styret. På ny styrtende i sin grav.
Flygter du? Hvor skal du gå? Solen vil blotte din skam. Ingen kan skjule sig. Du lever i skyggen af ham. Over det gyngende hav. Under det grynende hvælv. Vandrende hvileløs. Flygtende fra dig selv.
*
Referat
I Mennesket rejste sig tungt fra lejet og gav sig tilkende, hilste den stigende dag med ræb og forløsende fjærten, smækkede skodderne op og slubrede vand af en krukke, nynnede glad og gik ud i menneskets sælsomme verden.
Gennem den hidsige larm af skingrende stemmer og lyde frembragt af mange slags dyr med navne som ikke skal nævnes, og i en hvirvlende ring af tidligt befolkede stole, vandrede mennesket frem ad gaderne brolagt med sole.
Eet med den varme musik der rørte hans krop som en glæde, sang i hans lemmer som lys og fyldte hans øjne og ører, gik han på fjedrende ben og følte sig hjemme på jorden, hilste på legende børn og koner og lastbilchauffører.
Standsed omsider og stod på torvet hvor ferme rhapsoder lovpriste snegle og ost og tørrede småfisk i bundter, grønne citroner og løg, majs, røde tomater og hvide fjerkræfremstillede æg af form som elliptiske kloder.
Indsnuste duften af får og duften af mørke oliven, oksers urolige blod, rå planker og rådnende frugter, menneskets pirrende sved og stanken af femhundred katte; dertil den navnløse lugt af alt hvad der stinker og lugter.
Mennesket nød det og lo og blottede villigt og gerne eet dusin tænder i alt, plomberet med ædle metaller, købte et brød som han trak på armen som var det en guldring, købte tillige et pund af kalvens fortrinlige hjærne.
Klappede efter en dreng og fik en kop kaffe serveret, skyllede efter med vand og stangede tænder med tungen, spyttende gennem et hul i mundens forvitrede tremmer, sparkede efter en kat og kradsede sig under pungen.
Stod og var glad ved sit liv og lyttede henført til dagen, fandt sig en stump cigaret, fik ild og gik bort gennem larmen, så efter piger som bar årtusinders rytme i kroppen. Kyssede brødet der sad som var det en guldring på armen.
*
Referat
II Udmattet ligger Athen når middagens sol panorerer over den udstrakte by . hvor skyggerne falder på skygge. Råbende kvæles af tørst. Og gennem de døsige gader drejer i cirkler af sol den slibende lyd af cikader.
Dryppende falder et ord i stilhedens kumme. Så tier alt som har stemme og klang. Og tomme bazarer og boder sover bag skodder af jærn, mens dagens fortættede hede gløder på middagens bund som dynger af brændende hvede.
Vandet fordamper til lys på torve og pladser. Og hænder rækker mod kølige glas i svedige rum og på øde glemte caféer, hvor alt er tidløst og mennesket hænger stønnende over en stol, som skulle det langsomt forbløde.
Gule trompetstød af sol. Og kalken i murene smuldrer. Træet har standset sin vækst og hvisker med støv i sin krone. Skridt visner hen og dør bort. Den sovende by er belejret. Modstandsløs ligger Athen, bestormet af sol, og besejret.
Sovende, alle og alt: Den værkbrudne på sine krykker, tungt som et standset pendul i timen hvor stilheden stormer. Tiggeren mager og tør, forpuppet i snavs. Og den blinde sovende ind i en drøm af hvirvlende farver og former.
Sovende, sovende alt: Det flygtige vand i fontænen. Stenen i stilhedens brønd og søjlen der rækker mod himlen. Drift og uroligt begær. Skjult frøkorn og støv der skal falde. Hvilende, drømmende alt. Tungt sovende, alting og alle.
*
Referat
III Venner som elsker musik, jeg ved om et sted hvor Euterpe leger med fløjten og hvor den ranke Apollon slår takten. Følg mig ifald I har lyst. Jeg sværger af vinen er billig og at den vinglade gud beklager han aldrig har smagt den.
Der kan vi træffe i kvæld den dejlige Hebe hvis ungdom aldrig fortaber sin glans men vækker vor ungdom til live. Og er vi heldige kan vi udmønte dyden og være Eros til meget behag i favnen på husets hetære.
Trappen er stejl, pas nu på! Den skakt skal forceres som dyden. Let og dog mandigt vil vi tilsammen betræde lokalet. Bordet i hjørnet er vort! Her ved jeg at Sokrates tømte utalte kander med vin forinden han tømte skarntyden …
Drømmen er dygtig til vers. Erindringen lyver og leget. Sokrates kom ikke dér så lidt som den fagre Euterpe. Men der blev danset og drømt elysiske drømme. Og kvinder talte på gudernes mål skønt ingen af dem var gudinder.
Nogle sang hæst, men de sang! For vinen var billig, og drømmen sad ved et tarveligt bord og så den roterende vifte male den drivende røg til flygtige syner, mens bordet avlede flasker med vin og saligt bedøvende gifte.
Tarveligt var det måske. Men alle som kom for at glemme kendte sig lykkeligt fri som ligemænds lige hernede. Og af det simple og grå steg farver og tonede længsel dybere her end blandt dem hvis liv er et regelret fængsel.
Stodderen sad med sin glas og drak sig til hersker og herre over det herlige land der ligger hvor mennesker mødes, drak sine nederlag bort og slyngede vinglassets drue ind i den hvirvlende rus hvor konger og hædersmænd fødes.
Havnearbejderen kom med svedeklud tøjret om halsen. Og med sin arm som en tung uløselig trosse om pigen dansed han hverdagens støv til stjærner, mens hændernes kloder lokkede salige lyn af brysternes mørke katoder.
Pigen blev dus med en drink og mere end dus med den glade villigt betalende gæst. Og siden forsvandt de som venner op i det øvre gemak, og dér, på en sangbund af fjedre, kaldte hun Eros ved navn og tærskede mønt af hans lænder.
Livet er simpelt, javel. Og skønt er det simple som elsker uden at spørge om dyd i timen hvor dyden skal falde. Skønt er det fattige liv og sødmefuld frugten der tynger. Venner som elsker musik: Alt levende længes, og synger …
- Halfdan Rasmussen.
mvh Simon
|
|
|
|