1
registreret
(1 usynlig),
28
gæster og
1470
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: Hanskrist
Emne: Re: Guds Ord
|
Hej Thomas
Tak for link til den artikel, jeg har læst godt halvdelen og jeg nyder og sætter pris på hvert ord, selv om det er akademisk disput der vil noget, fyldt med indforstået viden, for eksperter (men med en vis anstrengelse jeg kan følge med og associere noget til de fleste navne, teologer, og lige deres kongstanker).
Jeg er selvfølgelig glad for det citat du bragte som jeg er kommet forbi i min læsning.
Og så fandt jeg noget vand til min egen mølle:
Paul’s churches didn’t mint coins, but they believed they could see the face of Jesus in one another, as the Spirit transformed them.
Kristus det Guds billede og ansigt vi er skabt i og til at have i forbindelse pro social engagement med hinanden skaber community = KIRKE. Indenfor neurovidenskab findes der et evolotionsbiologisk ældre og nyere parasympathetic nervous VAGUS system og mellem disse har vi vores sympathetic fight/flight system.
Det nyeste og humane parasympathetic VAGUS system har et myeliniseret nervesystem og er et sindrigt "brain-face-heart" system der er fyldt med indbyrdes god stabil emotionel ansigtskontakt og god samtale, kommunikation, hvor vores tale, stemmen, med dens prosody og skiftende toneleje afslører en livlig fin emotionel eller følelsesmæssig amplitude. Det fungerer kun hvis mennesker føler sig trygge i hinandens selskab og det skaber stærke bånd mellem mennesker og ja som forklaret ovenfor det er fyldt med begejstret prosocial engagement.
The Human Face der afslører vores personlighed spiller en overordentligt stor rolle i den kristne SPIRITUALITET og godt vi ikke er blevet ramt af et billedeforbud. For der gemmer sig så meget smukt i det menneskelige ansigt og især når det bliver forklaret af KRISTUS det Guds Ansigt og Billede vi er skabt i og til med hinanden. I KRISTUS har vi vores personhed og unikke personlighed og vores ansigt er den helt store åbenbarer afslører af forholdet eller dynamikken.
Paulus skriver smukt om det flere steder.
-0-0-0-
Nok for denne gang Thomas
Jeg er lige kommet hjem fra svømning og skal nå et par ting før X-factor finalen og kvinder major i golf i tv iaften (næste weekend er det Augusta og altså mændene der spiller en major turnering).
Mange kærlige hilsner Hans-Kristian
|
|
|
|