annonce
annonce
(visninger)Populære tråde
Mellemrummet 20959472
Åndelig Føde 2726320
Angst – Tro – Håb – Kærlighed 2646563
Så er der linet op... 1981641
Jesu ord 1677655
Galleri
Rødhus strand
Hvem er online?
0 registrerede 5 gæster og 180 søgemaskiner online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Skriv et nyt svar.


Smilies Opret hyperlink Opret link til e-mailadresse Tilføj billede Indsæt video Opret liste Fremhæv noget tekst Kursiv tekst Understreg noget tekst Gennemstreg noget tekst [spoiler]Spoiler tekst her[/spoiler] Citer noget tekst Farvelæg noget tekst Juster skifttype Juster skiftstørrelse
Gør tekstruden mindre
Gør tekstruden større
Indlæg ikon:
            
            
 
HTML er slået fra.
UBBCode er slået til..
Indlæg valgmuligheder








Som svar til:
Skribent: Anonym
Emne: Re: Guds Ord

Hej Arne

Du kan bekræfte følgende:

* Der er Sandheden.
* Mennesker kan aldrig lære at kende den fulde Sandhed.
* Alle religioner besidder en flig af Sandheden. Derfor er de værdifulde som inspiration.

Og du giver nogle citater til at underbygge med. Men hvorfor tror du på citaternes værdi? Det forekommer mig jo ikke, at du ligefrem underkaster dig "skriftens autoritet". Hvad er der "inden i dig", som overbeviser dig?

Citat:
Egentlig er det vel også temmelig hovmodigt at bilde sig ind, at vi mennesker - på denne lille klode - i dette vældige univers - skulle kunne magte "den fulde sandhed".
Det ville vel svare til en myres forventning om at kunne beherske elektronisk databehandling blinker

Imidlertid har vi mennesker vel alle en trang til at finde "faste holdepunkter", men det er jo her, jeg mener, det kan blive farligt, for så vælger man noget - og forkaster andet - og så kan vi lige pludselig komme til at stå midt i en religionskrig.


Vedrørende de faste holdepunkter er det så ikke dit faste holdepunkt, at vi mennesker ikke kan finde nogle? Det er vel også en overbevisning ... Jeg er ikke ude på at drive polemik. Men jeg tror faktisk godt, at vi kan finde faste holdepunkter.

Citat:
Jeg mener at have forstået, at du fra at være "multireligiøs" (Aldous Huxley: Den evige filosofi) nu finder "den fulde sandhed" i kristendommen (Hvordan det egeentlig er gået til står dog stadig noget uklart for mig).
Har jeg forstået dig ret?


Ja, det har du forstået korrekt. Og hvad er grunden mon?
Jeg har altid været tiltrukket til Jesu ord, fordi jeg i dem møder det fuldkomne. Jeg har ikke set ét andet sted nogen eller noget udtrykke sig så absolut om moral. Så ufatteligt smukt.

Men senere begyndte hele det kristne verdensbillede - med hvad dertil ellers hører - at gå op for mig. Og der viste sig en harmoni, som uddybede min "forelskelse" i Jesu ord. Det kristne verdensbillede blev som "et godt kar" til Jesu ord. Her har jeg tidligere nævnt lidt forskelligt.

Citat:
Og hvis jeg har, hvordan stiller du dig da til de andre religioner?


Jeg finder noget godt etisk i f.eks. buddhismen. Jeg tror også, at meditation er super sundt for hjernens både kognitive og emotionelle virksomhed. Men jeg ser ikke på dem som fuldkomne religioner - det gør jeg derimod med kristendommen.

Kærlig hilsen
Thomas
Seneste indlæg
Den religiøse spirituelle dimension
af Tikka
11/04/2025 11:37
Misforståelsen
af somo
08/04/2025 09:34
Lys
af Hanskrist
04/04/2025 13:08
Eid-Al-Fitr
af somo
29/03/2025 07:50
Ramadan
af somo
23/03/2025 14:33
Nyheder fra DR
Fem milliarder fra landbrugsstøtten ska..
12/04/2025 07:06
Røde Kors' internationale præsident ka..
12/04/2025 04:14
Zelenskyj: Flere hundrede kinesiske stat..
12/04/2025 02:34
Trump føler sig i god form efter årlig..
12/04/2025 02:22
Amerikanske indeks lukker med plusser
11/04/2025 22:23
Nyheder fra kristeligt-dagblad.dk
Over halvdelen af danskerne har ikke ska..
12/04/2025 05:06
Flere milliarder fra landbrugsstøtten s..
12/04/2025 04:00
Argentinas svækkede økonomi får stor ..
12/04/2025 03:47
Medier: Samtale mellem Rusland og USA va..
12/04/2025 03:36
Ikke længere bare weekendkrigere: Hver ..
12/04/2025 03:30