0
registrerede
80
gæster og
1290
søgemaskiner online. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
|
|
|
Skribent: RoseMarie
Emne: Re: Mellemrummet
|
Hej Simon
Så er de pressede juledage ovre. I morgen hopper vi ind i det nye år, og på vej er hverdagen. Hverdagen hvor ikke alt er nyt, men nyt er året ... næsten som nyfalden sne og blikket af omvendte øjne :))
Vær lidt varsom denne ene morgen, træd forsigtigt i den nye sne; husk, at her har endnu ingen gået, her bli’r alle dine spor at se.
Her skal komme brede spor af biler, her skal komme smalle spor af ski, mange spor af små og store fødder, men endnu kom ingen her forbi.
Denne underfulde glans forsvinder trampet bort ved vilde drenges leg, om en time er her bare søle, men endnu kom ingen denne vej.
Husk, du går her som den allerførste, her bli’r alle dine spor at se — vær lidt varsom denne ene morgen: træd forsigtigt i den nye sne.
Grethe Risbjerg Thomsen
Bedste hilsner med nytårsudsigt RoseMarie
|
|
|
|